Милан го потврди ангажманот на Фонсека

Макфакс/Кајгана
/ 13.06.2024 / 14:44

Златан Ибрахимовиќ на прес конференција потврди дека Португалецот Паулу Фонсека е новиот тренер на Милан. Набргу оваа информација беше објавена и на клупската веб-страница.

Фонсека во Милан дојде од Лил, со клубот од Милано потпиша 3-годишен договор, според кој ќе инкасира 9 милиони евра.

„Помеѓу Лопетеги и Фонсека од самиот почеток бевме наклонети кон доведување на Паулу. Разговаравме со Фонсека и му ги презентиравме нашите идеи и нашата стратегија. Тој има свои барања, идеи како индивидуално и колективно да го подобри тимот. Го имаме планирано и проектот У23, кој ни е многу важен. Фонсека е тренер кој ни дава шанса да развиваме млади играчи. Следната сезона ќе играме четири натпреварувања, клуб како Милан мора да има конкурентен состав за тренерот да си ја заврши работата. Мораме да му обезбедиме на тренерот најдобри можни услови“, изјави Ибрахимовиќ.

Фонсека добро знае како е да се работи во Серија А бидејќи во периодот од 2019 до 2021 година беше тренер на Рома.

реклама

Фудбал

Лудило на ЛОИ: ВАР по 2 часа поништи гол и ги врати Аргентина и Мароко на терен

Read more

Струга конечно победи во Европа, Спировски со еврогол го реши Пјуник

Read more

ЕУРО 2024 - цртана ретроспектива

Read more

Кој е вишок во Манчестер Јунајтед?

Read more
 

Спорт

Синер нема да игра на Олимписките игри

Читај повеќе
  • play_arrow

Лудило на ЛОИ: ВАР по 2 часа поништи гол и ги врати Аргентина и Мароко на терен

Читај повеќе

Струга конечно победи во Европа, Спировски со еврогол го реши Пјуник

Читај повеќе
  • play_arrow

ЕУРО 2024 - цртана ретроспектива

Читај повеќе

Зимската Олимпијада во 2030 година ќе се одржи на Француските Алпи

Читај повеќе

Кој е вишок во Манчестер Јунајтед?

Читај повеќе

Очекуван потег: Новак не оди во Oлимпиското село, си зеде приватно сместување во Париз

Читај повеќе

Мурињо: Кога правев работи како Џеко, секогаш добивав црвен картон

Читај повеќе

Што сè ќе му запленат Русите на Хабиб?

Читај повеќе