Мбапе ги повика младите Французи да гласаат: Екстремистите се многу блиску

Француската фудбалска суперѕвезда и капитен на националниот тим, Килјан Мбапе во неделата се изјасни против екстремизмот и идеите за поделби на прашањето за клучните претстојни парламентарни избори во земјата.

Мбапе не се изјасни директно против или за ниту една партија пред изборите, кои ќе се одржат во првиот круг на 30 јуни и вториот круг на 7 јули.

Сепак, тој ги бранеше коментарите дадени од неговиот соиграч Маркус Турам во саботата, велејќи дека „не отишол премногу далеку“ повикувајќи ја земјата „да се бори секој ден за да ја запре“ екстремно-десничарската партија Национално собрание (RN) која победи на изборите.

„Мислам дека ова е клучен момент во историјата на нашата земја, ситуација без преседан“, изјави 25-годишниот Мбапе на прес-конференција во Диселдорф, каде Франција денеска ќе игра против Австрија во првиот натпревар на ЕУРО 2024 година.

„ЕУРО е многу важно во нашите кариери, но ние сме граѓани пред сè и не мислам дека можеме да се одвоиме од светот околу нас“, додаде Мбапе.

„Денес сите гледаме дека екстремистите се многу блиску до освојување на власта и имаме можност да ја избереме иднината на нашата земја. Затоа ги повикувам сите млади луѓе да излезат на гласање, навистина да бидат свесни за важноста на ситуацијата. Земјата треба да се идентификува со вредностите на различноста и толеранцијата. Тоа е непобитно. Навистина се надевам дека ќе донесеме правилна одлука“.

Ова е првпат Мбапе јавно да зборува откако екстремно десничарските партии, вклучително и најуспешната RN, успеаја да освојат речиси 40 отсто од гласовите во Франција на минатонеделните избори за ЕУ.

Претседателот Емануел Макрон одговори на тие резултати со распишување предвремени избори за Националното собрание, на кои RN може да стане најголема партија.

Откако Турам зборуваше во саботата, Француската фудбалска федерација објави соопштение во кое бара националниот тим да не биде подложен на „никаков притисок или политичка употреба“.

ФФФ рече дека иако ја почитуваат слободата на изразување, тие „сакаат нивната неутралност, како и онаа на тимот, да ја почитуваат сите“.

реклама

Таравари именува нови директори на неколку здравствени установи

Read more

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Read more

Како по природен пат да го намалите лошиот холестерол?

Read more

Тајсон: Зависник сум, повеќе би сакал да живеам краток живот во слава, отколку долг живот во „мрак“

Read more

Фудбал

Милан го потврди трансферот на Мората

Read more

Манчестер Сити го доби првото засилување

Read more

Импресионираше на ЕУРО, Барселона поради него зема нов кредит

Read more

Шпанците избраа 11 стадиони за Светското првенство

Read more
 

Спорт

Тајсон: Зависник сум, повеќе би сакал да живеам краток живот во слава, отколку долг живот во „мрак“

Читај повеќе

Милан го потврди трансферот на Мората

Читај повеќе
  • play_arrow

Манчестер Сити го доби првото засилување

Читај повеќе

Хамилтон за Шумахер откако се изјасни дека е геј: Испрати позитивна порака

Читај повеќе

Импресионираше на ЕУРО, Барселона поради него зема нов кредит

Читај повеќе
  • play_arrow

Шпанците избраа 11 стадиони за Светското првенство

Читај повеќе

Дали Ракитиќ избега од Саудиска Арабија?

Читај повеќе

Синот на Ибра го потпиша првиот професионален договор со Милан

Читај повеќе

Атаман до Бостон: Кога ќе го победите Панатинаикос, тогаш ќе бидете светски шампиони

Читај повеќе