Мбапе ќе игра со скршен нос

Килјан Мбапе нема да мора да оди на операција откако го скрши носот на мечот против Австрија (победа 1:0), прв за Франција на Европското првенство.

Да потсетиме, 25-годишниот напаѓач се повреди во дуелот со Кевин Данс и мораше да ја напушти играта пред крајот на натпреварот. Иако првичните прогнози сугерираа дека тој е под знак прашалник за остатокот од турнирот, вестите од Франција велат дека е можно, иако не е веројатно, тој да се појави уште на натпреварот во петок против Холандија.

Ова го пишува RMC Sport и додава дека Мбапе бил на преглед во болница во Диселдорф и било потврдено дека не му е потребна операција. Мбапе најверојатно ќе го пропушти следниот натпревар на националниот тим, кој ќе се врати на последниот тест од групната фаза против Полска следниот вторник.

Се очекува тој да настапи со заштитна маска на лицето. Тој самиот го навести тоа откако им се обрати на своите фанови на X (поранешен Twitter) со прашање: „Идеи за маска?“ Неговата порака беше објавена непосредно пред 01:30 часот, а до 7 часот по полноќ собра речиси 13 милиони прегледи.

Мбапе е најважниот играч во Франција и еден од најдобрите во светот, па неговото отсуство би било огромен удар за тимот на Дидје Дешам, еден од најголемите фаворити за ЕП. Мбапе постигна 44 гола и асистираше 10 пати на 48 натпревари за францускиот шампион минатата сезона, што е негов последен за ПСЖ пред да замине во Реал Мадрид. За репрезентацијата одигра 79 натпревари и постигна 47 голови.

реклама

Таравари именува нови директори на неколку здравствени установи

Read more

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Read more

Како по природен пат да го намалите лошиот холестерол?

Read more

Тајсон: Зависник сум, повеќе би сакал да живеам краток живот во слава, отколку долг живот во „мрак“

Read more

Фудбал

Милан го потврди трансферот на Мората

Read more

Манчестер Сити го доби првото засилување

Read more

Импресионираше на ЕУРО, Барселона поради него зема нов кредит

Read more

Шпанците избраа 11 стадиони за Светското првенство

Read more
 

Спорт

Тајсон: Зависник сум, повеќе би сакал да живеам краток живот во слава, отколку долг живот во „мрак“

Читај повеќе

Милан го потврди трансферот на Мората

Читај повеќе
  • play_arrow

Манчестер Сити го доби првото засилување

Читај повеќе

Хамилтон за Шумахер откако се изјасни дека е геј: Испрати позитивна порака

Читај повеќе

Импресионираше на ЕУРО, Барселона поради него зема нов кредит

Читај повеќе
  • play_arrow

Шпанците избраа 11 стадиони за Светското првенство

Читај повеќе

Дали Ракитиќ избега од Саудиска Арабија?

Читај повеќе

Синот на Ибра го потпиша првиот професионален договор со Милан

Читај повеќе

Атаман до Бостон: Кога ќе го победите Панатинаикос, тогаш ќе бидете светски шампиони

Читај повеќе