УЕФА ЕУРО 2024 ГЕРМАНИЈА

Роналдо го собори сопствениот рекорд на ЕУРО

Првото коло на Европското фудбалско првенство ќе заврши денеска кога се играат преостанатите два натпревари во групата Ф, каде се наоѓа еден од главните фаворити за освојување на ЕУРО.

Секако, станува збор за селекцијата на Португалија на која заедно со Франција ѝ се даваат најголеми шанси за титулата шампион на Стариот континент.

Португалија вечерва ќе излезе на теренот како големи фаворити против Чешка, нивниот дуел започнува во 21 часот, а Кристијано Роналдо на овој меч ќе го собори сопствениот рекорд бидејќи ова ќе му биде шести евро-настап во кариерата.

Досега беше единствениот кој настапуваше во пет различни првенства на Стариот континент.

„Кристијано е единствениот играч кој играл на пет европски првенства и сега ќе игра на шестото. Неговото искуство е многу важно за соблекувалната, но знаеме дека ќе има тешки моменти за време на турнирот и треба да видиме дали имаат квалитет да напредуваат или не. Никој не влегува во репрезентацијата по име. За нас Кристијано е стрелец, тој е некој што може да го направи последниот потег и навистина може да ги развлече одбранбените играчи на отворен простор“, рече претходно селекторот на Португалија, Роберто Мартинес.

За разлика од претходните денови, денеска на ЕП ќе гледаме „само“ два меча, откако пред Португалија и Чешка на терен ќе излезат Турција и Грузија кои се натпреваруваат во истата група.

Дуелот меѓу Турција и Грузија започнува во 18 часот, а исходот на овој натпревар во голема мера би можел да го одреди текот на борбата за второто место и директен пласман во нокаут фазата на ЕУРО.

Тагови
реклама

Фудбал

Лудило на ЛОИ: ВАР по 2 часа поништи гол и ги врати Аргентина и Мароко на терен

Read more

Струга конечно победи во Европа, Спировски со еврогол го реши Пјуник

Read more

ЕУРО 2024 - цртана ретроспектива

Read more

Кој е вишок во Манчестер Јунајтед?

Read more
 

Спорт

Синер нема да игра на Олимписките игри

Читај повеќе
  • play_arrow

Лудило на ЛОИ: ВАР по 2 часа поништи гол и ги врати Аргентина и Мароко на терен

Читај повеќе

Струга конечно победи во Европа, Спировски со еврогол го реши Пјуник

Читај повеќе
  • play_arrow

ЕУРО 2024 - цртана ретроспектива

Читај повеќе

Зимската Олимпијада во 2030 година ќе се одржи на Француските Алпи

Читај повеќе

Кој е вишок во Манчестер Јунајтед?

Читај повеќе

Очекуван потег: Новак не оди во Oлимпиското село, си зеде приватно сместување во Париз

Читај повеќе

Мурињо: Кога правев работи како Џеко, секогаш добивав црвен картон

Читај повеќе

Што сè ќе му запленат Русите на Хабиб?

Читај повеќе