Пелистер е меѓу 12-те клубови кои побарале вајлд карта за Лигата на шампиони

Европската ракометна федерација (ЕХФ), го објави списокот на клубови кои се во конкуренција за настап во Лигата на шампионите во сезоната 2024/2025. Следната сезона ќе биде последна која ќе се игра во овој, за многумина здодевен формат, две групи со по 8 екипи.

ЕХФ објави дека сигурни учесници се шампионот Барселона, односно Алборг, Пари Сен-Жермен, Магдебург, Фихсе, Веспрем, Колстад, Висла и Спортинг.

Остануваат уште седум места. Специјална покана од ЕХФ официјално побарале 12 клубови, што значи дека пет ќе извисат. Меѓу клубовите кои поднеле барање за специјална покана е и македонскиот првак, Еурофарм Пелистер.

Извесно е дека полскиот, унгарскиот и францускиот вицешампион Кјелце, Пик Сегед и Нант, како и хрватскиот и романскиот шампион Загреб и Динамо од Букурешт, ќе бидат дел од евроелитата следната сезона.

За преостанатите две места кандидати се вицешампионите на Данска, Шпанија, Португалија и Норвешка: Фредерисиа, Бидасоа, Порто и Елверум, како и пампионите на Швајцарија, Македонија и Словачка: Кадетен, Еурофарм Пелистер и Татран.

ЕХФ наредната среда ќе одлучи на кои адреси ќе испрати специјални покани, а конечниот состав на Лигата на шампионите ќе биде соопштен во петок на 21 јуни на состанокот на Извршниот комитет на ЕХФ во Осло.

Извлекувањето на групите е закажано за 27 јуни во седиштето на Европската ракометна федерација во Виена.

Тагови
реклама

Ракомет

Пролет се засили со Стојчевиќ, нов договор за Василевски

Read more

Пелистер е меѓу 12-те клубови кои побарале вајлд карта за Лигата на шампиони

Read more

Пролет остана без искусниот бек: Пецаковски ја заврши кариерата

Read more

Швајцарија ја доби вајл-картата за ракометниот Мундијал 2025

Read more
 

Спорт

Синер нема да игра на Олимписките игри

Читај повеќе
  • play_arrow

Лудило на ЛОИ: ВАР по 2 часа поништи гол и ги врати Аргентина и Мароко на терен

Читај повеќе

Струга конечно победи во Европа, Спировски со еврогол го реши Пјуник

Читај повеќе
  • play_arrow

ЕУРО 2024 - цртана ретроспектива

Читај повеќе

Зимската Олимпијада во 2030 година ќе се одржи на Француските Алпи

Читај повеќе

Кој е вишок во Манчестер Јунајтед?

Читај повеќе

Очекуван потег: Новак не оди во Oлимпиското село, си зеде приватно сместување во Париз

Читај повеќе

Мурињо: Кога правев работи како Џеко, секогаш добивав црвен картон

Читај повеќе

Што сè ќе му запленат Русите на Хабиб?

Читај повеќе