Лејкерс најде тренер во Конектикат

Ден Харли, првиот човек кој ја одбрани титула за време на мартовското лудило по 2007 година и триумфот на Били Донован со Флорида Стејт, се подготвува за најголемиот предизвик во неговата тренерска кариера.

Харли, архитектот на шампионската генерација на кошаркари од Универзитетот во Конектикат, кој ја одбрани шампионската титула во НЦАА со победата над Пердју во финалето, е главен фаворит за нов тренер на Лос Анџелес Лејкерс.

Медиумите изминатите недели со Лејекрс го поврзуваа поранешниот кошаркар Џеј-Џеј Редик, но претседателката на Лејкерс, Џени Бас, и генералниот менаџер на познатата франшиза, Роб Пелинка, се свртеа кон решение кое дефинитивно има повеќе смисла и се однесува на соработката со човек кој, меѓу другото, во колеџ конкуренција се покажа како авторитет во тим полн со талент и идни НБА ѕвезди.

Тоа е еден од квалитетите кои го препорачуваат за сериозен предизвик, работа со Леброн Џејмс, Ентони Дејвис и остатокот од тимот, кој од титулата во „меурот“ во 2020 година бележи резултати далеку под реномето на франшизата и очекувањата на фановите и јавноста.

ESPN објави дека Харли во петок ќе отпатува за Калифорнија и ќе го има својот прв состанок со највисокото раководство на Лејкерс.

Извесно е дека по Пол Сајлас, Брендан Мелоун, Мајк Браун, Ерик Сполстра, Дејвид Блат, Тајрон Лу, Лук Волтон, Френк Фогел и Дарвин Хам, јубилеен десетти тренер на Леброн Џејмс во НБА ќе биде Харли.

реклама

Како да се ослободите од мувлата што се лепи на силиконот во веце?

Read more

Што да направите во случај да ви прегрее моторот на автомобилот?

Read more

Колку чекори дневно треба да правите за да бидете фит?

Read more

Сите ајкули тестирани на кокаин во Бразил биле позитивни

Read more

Кошарка

Феноменален финиш на Леброн за победа на САД против светските шампиони

Read more

На повидок револуција во кошарката: Ќе се тестира шут за 4 поени

Read more

Вучиќ за американскиот Дрим Тим: Тешко е да се игра против тие ѕверови

Read more

Атаман до Бостон: Кога ќе го победите Панатинаикос, тогаш ќе бидете светски шампиони

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

ВАР офсајд на венецуелски начин

Читај повеќе
  • play_arrow

Колку се удобни картонските кревети во Париз? Австралиските тенисерки први ги испробаа

Читај повеќе

Бордо исфрлен во третата лига

Читај повеќе

Снуп Дог ќе го носи факелот на отворањето на Олимписките игри

Читај повеќе

Играчите на киевски Динамо вечерва поради Русија нема да се ракуваат со играчите на Партизан

Читај повеќе

УЕФА исфрли украински клуб од Европа

Читај повеќе

Енди Мареј најави крај на кариерата

Читај повеќе

Меси уште не е подготвен, го пропушта Ол-стар натпреварот

Читај повеќе
  • play_arrow

Феноменален финиш на Леброн за победа на САД против светските шампиони

Читај повеќе