НБА 2023/2024 ФИНАЛЕ

Бостон и третпат го победи Далас и дојде на чекор до рекордната титула

Во третиот натпревар од големото финале на НБА, кошаркарите на Бостон Селтикс на гостински терен го совладаа Далас Маверикс со 106:99 и со тоа дојдоа на чекор до титулата шампион во НБА.

Џејсон Тејтум беше одличен со 31 поен, 6 скока и 5 асистенции, додека Џејлен Браун додаде 30 со по 8 скока и асистенции.

Во победничката екипа двоцифрен беше и Дерик Вајт со 16 поени, 5 скока и 4 асистенции.

На другата страна, Кајри Ирвинг постигна 35 поени со 3 скока и 2 асистенции, додека Лука Дончиќ додаде 27 со по 6 скока и асистенции.

ПиЏеј Вошингтон мечот го заврши со 13 поени, 8 скока и 2 асистенции, а двоцифрен беше и Дерек Лајвли со 11 поени и 13 скока.

Remote video URL

Следниот натпревар број 4 е ноќта од петок кон сабота кога Бостон Селтикс ќе има шанса со победа да го освои 18-тиот пехар и да стане најтрофејниот тим во историјата на НБА.

Натпреварот се игра во 2:30 часот во „Американ Ерлајнс Сентр“ арената во Далас, Тексас, а директен пренос во Македонија ќе оди на Arena Premium 1.

реклама

Кошарка

Атаман до Бостон: Кога ќе го победите Панатинаикос, тогаш ќе бидете светски шампиони

Read more

Американците најголеми фаворити, ФИБА ги потцени Србија и Канада

Read more

Член на Дрим тимот отпадна за Олимписките игри

Read more

Руди Фернандес соборува рекорди и исполнува ветувања: Шпанецот по шести пат на Олимпијада

Read more
 

Спорт

Тајсон: Зависник сум, повеќе би сакал да живеам краток живот во слава, отколку долг живот во „мрак“

Читај повеќе

Милан го потврди трансферот на Мората

Читај повеќе
  • play_arrow

Манчестер Сити го доби првото засилување

Читај повеќе

Хамилтон за Шумахер откако се изјасни дека е геј: Испрати позитивна порака

Читај повеќе

Импресионираше на ЕУРО, Барселона поради него зема нов кредит

Читај повеќе
  • play_arrow

Шпанците избраа 11 стадиони за Светското првенство

Читај повеќе

Дали Ракитиќ избега од Саудиска Арабија?

Читај повеќе

Синот на Ибра го потпиша првиот професионален договор со Милан

Читај повеќе

Атаман до Бостон: Кога ќе го победите Панатинаикос, тогаш ќе бидете светски шампиони

Читај повеќе