НБА 2023/2024 ПЛЕЈ-ОФ ФИНАЛЕ

Бостон направи нов чекор кон титулата, ниту феноменалната игра на Дончиќ не му помогна на Далас

Бостон Селтикс синоќа во „ТиДи Гарден“ ја оствари втората победа во финалната серија во НБА против Далас Маверикс, а резултатот на семафорот гласеше 105:98.

Крајот на натпреварот не беше толку неизвесен како што сугерира резултатот, бидејќи Бостон постигна само 2 поена во последните 3 и пол минути, а Далас немаше шанси за пресврт.

На Далас не му помогна ниту фантастичната партија на Лука Дончиќ, Словенецот кој забележа трипл-дабл со 32 поена, 11 скока и 11 асистенции, а од поле шутираше фантастични 12/21.

Кајри Ирвинг повторно потфрли во дресот на Маверикс, шутирајќи лоши 7/18 и постигна 16 поени со 6 асистенции за соиграчите.

Бостон го предводеше фантастичниот плејмејкер Џру Холидеј со 26 поени и 11 скока, Џејлен Браун постигна 21 поен, а Џејсон Тејтум беше блиску до трипл-дабл со 18 поени, 9 скока и 12 асистенции.

Remote video URL

Сега Бостон води со 2:0 во серијата која се сели во Далас, а Маверикс ќе бидат под притисок бидејќи и еден пораз во двата меча пред домашните навивачи веројатно би значел крај на нивните надежи за шампионската титула.

Првиот нареден натпревар се игра ноќта од среда кон четврток од 2:30 часот по македонско време, а директен пренос ќе оди на Arena Premium 1.

реклама

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Read more

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Read more

Почна сезоната на храна што го намалува ризикот од катаракта и до 43%

Read more

Трик за разладување на домот и обезбедување пријатен сон

Read more

Кошарка

Член на Дрим тимот отпадна за Олимписките игри

Read more

Руди Фернандес соборува рекорди и исполнува ветувања: Шпанецот по шести пат на Олимпијада

Read more

Се подготвува трансфер бомба: Поранешна НБА ѕвезда доаѓа во Европа по 17 години минати во САД

Read more

Голден Стејт го отпушти Крис Пол, легендарниот кошаркар за еден ден си најде нов клуб

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Тиквеш го обели образот на македонскиот фудбал во Европа

Читај повеќе

ФИА потврди шест трки за сезоната 2025

Читај повеќе

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Читај повеќе

Мбапе ја доби „деветката“ на Бензема во Реал

Читај повеќе
  • play_arrow

Експерт за ВАР објасни зошто беше досуден пенал за Англија

Читај повеќе

Кој ќе биде судија за финалето на ЕУРО 2024?

Читај повеќе

Кејн испиша историја: Ниту еден Европеец досега не успеал во тоа

Читај повеќе

Вимблдон зад сцената: Како се реализира тениски пренос?

Читај повеќе
  • play_arrow

Невиден хаос на Копа Америка: Дарвин Нуњес се тепаше со навивачите, со столче отиде на трибина

Читај повеќе