Дали кондомот влијае на времетраењето на односот?

Понекогаш се чини дека сексуалниот однос е завршен пред да започне, а понекогаш трае вечно.

Д-р Брендан Зич од Универзитетот во Квинсленд вели дека должината зависи од голем број фактори.

Тој и неговиот тим спровеле истражување на повеќе од 500 парови ширум светот за да го одредат просечното времетраење на сексуалниот однос, а потоа земале предвид и други фактори, како на пример дали мажот носел кондом.

За време на истражувањето била користена стоперка, а она што ги изненадило е што многу интимни врски траеле само 33 секунди, додека понекогаш траеле и над 40 минути.

Тешко е да се одреди точното времетраење на интимниот однос што би важело за секој пар, но со собирање на сите резултати можеме да процениме дека самата пенетрација во просек трае околу 5 минути.

Спротивно на она што многумина мислат, научниците заклучиле дека употребата на кондоми не влијае на издржливоста на мажот. Но, тие докажаа дека интимниот однос под дејство на алкохол трае подолго, но го попречува постигнувањето на оргазам.

Тагови
реклама

Љубов и секс

Дали кондомот влијае на времетраењето на односот?

Read more

10 причини зошто е добро да бидете сингл од 20 до 30 години

Read more

7 митови за изневерувањето што треба да престанеме да ги шириме

Read more

Знаци дека траумите од минатото влијаат на вашите врски

Read more
 

Магазин

За гурмани: Докопани во сос од сланина, јаболка и павлака

Читај повеќе

Четири нискогликемиски намирници кои поддржуваат здраво слабеење

Читај повеќе

Летото ќе промени сѐ: Хороскопски знаци кои мора да се подготват за љубовни турбуленции

Читај повеќе

Маск му донесе интернет на племе во Амазон и ги навлече на порнографија

Читај повеќе

Црвеното грозје го намалува холестеролот и има антистареечки ефекти

Читај повеќе

Како да го забрзате метаболизмот: Многу е полесно отколку што мислите

Читај повеќе

Сарма ќофтиња за мрзливи во кујна

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 12 ненаселени места во светот

Читај повеќе
  • play_arrow

Трик за лесно ослободување од досадните семки од пиперките

Читај повеќе