Зошто е важно да јадете зелен лиснат зеленчук во лето?

Лете ни е жешко и бараме начин да се разладиме и прилагодиме на времето.

Освежување можеме да најдеме и во храната, која ни помага да го прилагодиме телото на високите температури.

Зелениот лиснат зеленчук е одличен извор на хранливи материи, како што се калциум, магнезиум, калиум, витамини Ц и К, влакна и железо. Затоа се препорачува да се јаде со секој оброк.

Ако немате идеја каков зелен лиснат зеленчук да изберете, продолжете да читате.

Спанаќ: Богат е со калиум и железо, а содржи и витамин Ц.

Ајсберг салата: се издвојува по високата содржина на вода и е многу освежително и здраво јадење.

Блитва: Овој зеленчук е нискокалоричен и богат со вода, влакна, витамини и минерали.

Рукола: Една од главните салати за подготовка во летните месеци содржи антиоксиданси, магнезиум и калциум.

Кељ: Овој зеленчук има високо ниво на витамини А, Ц и К, а богат е и со железо, фосфор и калциум.

реклама

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Read more

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Read more

Почна сезоната на храна што го намалува ризикот од катаракта и до 43%

Read more

Трик за разладување на домот и обезбедување пријатен сон

Read more

Здравје

Кои чекори треба да ги преземете ако ве допре медуза?

Read more

Почна сезоната на храна што го намалува ризикот од катаракта и до 43%

Read more

Кардиолог откри 10 критични симптоми на срцеви болести кои не треба да ги игнорирате

Read more

Трите најдобри додатоци за здрави црева, според нутриционист

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Иранска реклама од 70-тите

Читај повеќе

Четири намирници кои всушност ви помагаат да изгубите тежина

Читај повеќе
  • play_arrow

Неколку совети за безбедност ако одите во Барселона

Читај повеќе
  • play_arrow

Кои чекори треба да ги преземете ако ве допре медуза?

Читај повеќе

Благодарение на еден трик засадените домати ќе имаат повкусни и поголеми плодови

Читај повеќе

Уран и Марс носат проблеми: Астро прогноза до крајот на јули

Читај повеќе

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Читај повеќе

Како Холанѓаните станаа највисоката нација во светот?

Читај повеќе
  • filter

За прв пат достапен дел од Бакингемската палата за посетители: Koja е цената за влез?

Читај повеќе