Титмус постави нов светски рекорд на 200 метри слободно

Австралиската пливачка Ариарне Титмус денеска постави нов светски рекорд во трката на 200 метри слободно, на националните олимписки квалификации во Бризбејн.

Титмус во финалето постигна резултат од 1:52,23 минути и го собори рекордот на нејзината сонародничка Моли О’Калахан од 1:52,85, од минатогодишното Светско првенство.

О’Калахан заврши на второто место на денешната трка со време од 1:52.48.

„Светскиот рекорд е само бонус. Возбудливо е што го остварив ова во мојот роден град, ми дава голема самодоверба пред Олимпијадата“, изјави Титмус, пренесуваат австралиските медиуми.

Remote video URL
Тагови
реклама

Останати спортови

Зимската Олимпијада во 2030 година ќе се одржи на Француските Алпи

Read more

Што сè ќе му запленат Русите на Хабиб?

Read more

Колку се удобни картонските кревети во Париз? Австралиските тенисерки први ги испробаа

Read more

Снуп Дог ќе го носи факелот на отворањето на Олимписките игри

Read more
 

Спорт

Синер нема да игра на Олимписките игри

Читај повеќе
  • play_arrow

Лудило на ЛОИ: ВАР по 2 часа поништи гол и ги врати Аргентина и Мароко на терен

Читај повеќе

Струга конечно победи во Европа, Спировски со еврогол го реши Пјуник

Читај повеќе
  • play_arrow

ЕУРО 2024 - цртана ретроспектива

Читај повеќе

Зимската Олимпијада во 2030 година ќе се одржи на Француските Алпи

Читај повеќе

Кој е вишок во Манчестер Јунајтед?

Читај повеќе

Очекуван потег: Новак не оди во Oлимпиското село, си зеде приватно сместување во Париз

Читај повеќе

Мурињо: Кога правев работи како Џеко, секогаш добивав црвен картон

Читај повеќе

Што сè ќе му запленат Русите на Хабиб?

Читај повеќе