Тешка повреда на олимписката шампионка во спринт

Илејн Томпсон-Хера, петкратна олимписка шампионка во спринт, ја повреди Ахиловата тетива на митингот во Њујорк.

Сѐ уште не е позната тежината на повредата, но постои можност брилијантната атлетичарка од Јамајка да ги пропушти Олимписките игри во Париз.

Во Њујорк, таа истрча скромни 11,49 минути, беше деветта и на крајот беше изнесена од теренот на носилки.

Томпсон-Хера беше олимписка шампионка на 100 и 200 метри во Рио во 2016 година, а истиот успех го повтори и во Токио во 2021 година. Во главниот град на Јапонија беше најбрза и со штафетата на Јамајка 4 x 100 метри.

реклама

Останати спортови

Титмус постави нов светски рекорд на 200 метри слободно

Read more

Осумгодишниот Павел Наков е државен првак во спортска гимнастика

Read more

Тешка повреда на олимписката шампионка во спринт

Read more

Ивановски на ЕП постави нов државен рекорд во полумаратон

Read more
 

Спорт

Надал поради Олимпијадата го пропушта Вимблдон

Читај повеќе

Милан го потврди ангажманот на Фонсека

Читај повеќе

Неверојатен потег: Грузиец одби да игра на ЕУРО за да оди како навивач

Читај повеќе

Пелистер е меѓу 12-те клубови кои побарале вајлд карта за Лигата на шампиони

Читај повеќе
  • play_arrow

Како Вест стана логото на НБА?

Читај повеќе
  • play_arrow

Бостон и третпат го победи Далас и дојде на чекор до рекордната титула

Читај повеќе
  • play_arrow

Титмус постави нов светски рекорд на 200 метри слободно

Читај повеќе

Нема одобрение од родителите - нема да игра на Копа Америка

Читај повеќе

Македонија ќе има претставници на ЕУРО 2024: Делегат и кондициски тренер на судии

Читај повеќе