УЕФА ЕУРО 2024 ГЕРМАНИЈА

Коефициентот за нерешено вртоглаво паѓа, сомнеж во регуларноста на натпреварите на ЕУРО

Откако се дозна дека нерешен исход на натпреварот во последното коло од групната фаза меѓу Словачка и Романија води во нокаут фазата на ЕП, коефициентите во светските обложувалници драстично паднаа.

Никогаш во историјата на европските првенства не се случило сите четири репрезентации во една група да имаат ист број бодови пред последното коло, а тоа носи специфична ситуација за селекциите на Словачка и Романија.

Групата Е на Европското првенство во Германија засекогаш ќе остане во статистичките книги на фудбалската историја како прва досега во која сите четири селекции влегоа во последното коло со еднакви бодови на табелата.

Тоа носи можност селекциите на Словачка и Романија да одиграат нерешено во меѓусебниот дуел и двете да одат во нокаут фазата. Од друга страна, во групата се и Белгија и Украина, кои својот меч го играат задутре во 18 часот во исто време и дека таму „гори“, според последните информации за наглиот пад на коефициенти во светските обложувалници.

Да им понудеше некој проаѓање на селекциите на Романија и Словачка пред почетокот на ЕП, ќе го прифатеа со раширени раце и во овој случај двете селекции напредуваат со по еден бод.

Сомнежите за регуларноста на натпреварите прилично растат, па благодарение на уплатите ширум светот, коефициентот падна од 3,50 на 1,90 во моментот на пишување на овој текст. Луѓето од различни делови на светот веруваат во мирољубива распределба на поени што би ги задоволила двете селекции, па уплаќаат пари за да го погодат нејзиниот исход.

Така, одредени медиуми ширум светот пишуваат за сомнителен пад на коефициентот во светските обложувалници, што е епилог од големите уплати на распределбата на бодовите.

Во најтешка ситуација во групата е Украина, на која ни бод не ѝ гарантира проаѓање бидејќи е на последната позиција со најслаба гол разлика, а во последното коло игра против фаворизираната Белгија.

Тагови
реклама

Таравари именува нови директори на неколку здравствени установи

Read more

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Read more

Како по природен пат да го намалите лошиот холестерол?

Read more

Тајсон: Зависник сум, повеќе би сакал да живеам краток живот во слава, отколку долг живот во „мрак“

Read more

Фудбал

Милан го потврди трансферот на Мората

Read more

Манчестер Сити го доби првото засилување

Read more

Импресионираше на ЕУРО, Барселона поради него зема нов кредит

Read more

Шпанците избраа 11 стадиони за Светското првенство

Read more
 

Спорт

Тајсон: Зависник сум, повеќе би сакал да живеам краток живот во слава, отколку долг живот во „мрак“

Читај повеќе

Милан го потврди трансферот на Мората

Читај повеќе
  • play_arrow

Манчестер Сити го доби првото засилување

Читај повеќе

Хамилтон за Шумахер откако се изјасни дека е геј: Испрати позитивна порака

Читај повеќе

Импресионираше на ЕУРО, Барселона поради него зема нов кредит

Читај повеќе
  • play_arrow

Шпанците избраа 11 стадиони за Светското првенство

Читај повеќе

Дали Ракитиќ избега од Саудиска Арабија?

Читај повеќе

Синот на Ибра го потпиша првиот професионален договор со Милан

Читај повеќе

Атаман до Бостон: Кога ќе го победите Панатинаикос, тогаш ќе бидете светски шампиони

Читај повеќе