Со посветеност и талент до успех

Осумгодишниот Павел Наков е државен првак во спортска гимнастика

На државното првенство во спортска гимнастика кое се одржа во Битола на 8-ми и 9-ти јуни учествуваа преку 200 гимнастичари/ки кои се натпреваруваа во А и Б лига во сите категории. Павел Наков со штотуку наполнети 8 години освои прво место во A лига категорија помлади пионери и стана државен првак во спортска гимнастика.

Талентот, истрајноста, дисципнината и најбитното љубовта кон овој спорт беа пресудни за успехот на Павел Наков. Уште од најрана возраст ( 6 години ), Павел самостојно покажал интерес и иницијатива да тренира гимнастика , а идејата му дошла гледајќи видеа на Youtube со деца гимнастичари. Родителите му ја исполниле неговата желба го запишале во клубот КГС ПАРТИЗАН Орце Николов Скопје.

Благодарение на професионалноста и посветеноста на тренерите Петар Стојановски и Ангел
Наумовски кои и покрај условите во салата (кои не беа како видеата на youtube ) го мотивирале со што напредувал и се вљубувал се повеќе и повеќе во гимнастиката. Уште на неговиот прв државен натпревар со неполни 7 години влезе во поелтината А лига на гимнастиката.

Павел има учествувано и на меѓународен натпревар во Благоевград ноември 2023 година каде покажа солидни резултати , што е доказ за неговиот потенцијал кој го поседува. Исто така на
пријателскиот натпревар меѓу клубовите од Битола и Скопје во декември 2023 година освои прво место.

Големиот интерес на пријавени учесници на државниот натпреварво Битола е доказ дека
гимнастиката се движи кон одличен правец односно не е заборавена од најбитната категорија
младите спортски надежи - децата (како потврда на ова е учеството на Македонија на Европското првенство 2024 кое се одржа во Римини).

реклама

Останати спортови

Тајсон: Зависник сум, повеќе би сакал да живеам краток живот во слава, отколку долг живот во „мрак“

Read more

Невидена снимка: Што му рекол Хабиб на Конор додека го давеше во познатата борба?

Read more

Брутално: Англичанец нокаутираше Хрват за 28 секунди

Read more

Вуков од Силверстоун: Се надевам дека малерот остана во Австрија

Read more
 

Спорт

Тајсон: Зависник сум, повеќе би сакал да живеам краток живот во слава, отколку долг живот во „мрак“

Читај повеќе

Милан го потврди трансферот на Мората

Читај повеќе
  • play_arrow

Манчестер Сити го доби првото засилување

Читај повеќе

Хамилтон за Шумахер откако се изјасни дека е геј: Испрати позитивна порака

Читај повеќе

Импресионираше на ЕУРО, Барселона поради него зема нов кредит

Читај повеќе
  • play_arrow

Шпанците избраа 11 стадиони за Светското првенство

Читај повеќе

Дали Ракитиќ избега од Саудиска Арабија?

Читај повеќе

Синот на Ибра го потпиша првиот професионален договор со Милан

Читај повеќе

Атаман до Бостон: Кога ќе го победите Панатинаикос, тогаш ќе бидете светски шампиони

Читај повеќе