Заслужен црвен картон: Брутален старт на Копа Америка

Отворањето на Копа Америка понуди неколку возбудливи натпревари и интересни резултати, а по дуелите одиграни синоќа, фокусот е на потегот на најголемата еквадорска ѕвезда, Енер Валенсија.

Еквадор пристигна на Копа Америка со големи амбиции со надеж дека ќе се доближи до финалето, но селекцијата веќе доживеа многу непријатно изненадување во првото коло.

Венецуела беше подобра од Еквадор со резултат 2:1, но клучниот детал од натпреварот се случи веќе во 22. минута кога беше одреден текот на остатокот од натпреварот. Еквадор остана со играч помалку поради старт кој не го гледаме често.

Најдобриот стрелец во историјата на еквадорската репрезентација, Енер Валенсија, го остави својот тим на цедило откако со брутален старт удри противнички играч.

Валенсија немаше намера да го удри противничкиот фудбалер, што може да се заклучи од реакцијата по добивањето на црвениот картон. Тој се обвини само себеси, и се извини, но судијата оправдано му го покажа патот до соблекувалната.

Со својот жесток старт, прославениот ветеран потсети на уште еден „жесток тип“ од светот на фудбалот, а тоа е Најџел де Јонг, кој во текот на кариерата добиваше црвени картони поради слични стартови, а стартот над Чаби Алонсо на СП 2010 беше особено слични го споредија Валенсија со Де Јонг на социјалните мрежи.

За работите да бидат поинтересни, Еквадор поведе со играч помалку, но во вториот дел до израз дојде недостигот на играчи во поле, а Венецуелците успеаја да направат пресврт на 2:1 и да постигнат големи три бода. Во истата група Б, Мексико ја совлада Јамајка со резултат 1:0.

реклама

Како да се ослободите од мувлата што се лепи на силиконот во веце?

Read more

Што да направите во случај да ви прегрее моторот на автомобилот?

Read more

Колку чекори дневно треба да правите за да бидете фит?

Read more

Сите ајкули тестирани на кокаин во Бразил биле позитивни

Read more

Фудбал

ВАР офсајд на венецуелски начин

Read more

Бордо исфрлен во третата лига

Read more

Играчите на киевски Динамо вечерва поради Русија нема да се ракуваат со играчите на Партизан

Read more

УЕФА исфрли украински клуб од Европа

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

ВАР офсајд на венецуелски начин

Читај повеќе
  • play_arrow

Колку се удобни картонските кревети во Париз? Австралиските тенисерки први ги испробаа

Читај повеќе

Бордо исфрлен во третата лига

Читај повеќе

Снуп Дог ќе го носи факелот на отворањето на Олимписките игри

Читај повеќе

Играчите на киевски Динамо вечерва поради Русија нема да се ракуваат со играчите на Партизан

Читај повеќе

УЕФА исфрли украински клуб од Европа

Читај повеќе

Енди Мареј најави крај на кариерата

Читај повеќе

Меси уште не е подготвен, го пропушта Ол-стар натпреварот

Читај повеќе
  • play_arrow

Феноменален финиш на Леброн за победа на САД против светските шампиони

Читај повеќе