Ивановски на ЕП постави нов државен рекорд во полумаратон

Македонскиот атлетичар на долги патеки, Дарио Ивановски, постави нов национален рекорд во полумаратон на Европското првенство кое се одржува во италијанската престолнина.

Полумаратонот во Рим, Ивановски го заврши со време од 1:04.01 часа, што е за 44 секунди подбро од неговиот претходен рекорд.

Трката Ивановски ја заврши на 29. место во конкуренција на 64 натпреварувачи.

Златниот медал, со нов рекорд на европските првенства (1:01.03 часа) го освои домашниот натпреварувач, Јеманеберхан Крипа. Тој во драматичен финиш за една секунда го победи сонародникот Пјетро Рива,а трет беше Германецот Аманал Петрос со 4 секунди послаб резултат од победникот.

реклама

Останати спортови

Тајсон: Зависник сум, повеќе би сакал да живеам краток живот во слава, отколку долг живот во „мрак“

Read more

Невидена снимка: Што му рекол Хабиб на Конор додека го давеше во познатата борба?

Read more

Брутално: Англичанец нокаутираше Хрват за 28 секунди

Read more

Вуков од Силверстоун: Се надевам дека малерот остана во Австрија

Read more
 

Спорт

Тајсон: Зависник сум, повеќе би сакал да живеам краток живот во слава, отколку долг живот во „мрак“

Читај повеќе

Милан го потврди трансферот на Мората

Читај повеќе
  • play_arrow

Манчестер Сити го доби првото засилување

Читај повеќе

Хамилтон за Шумахер откако се изјасни дека е геј: Испрати позитивна порака

Читај повеќе

Импресионираше на ЕУРО, Барселона поради него зема нов кредит

Читај повеќе
  • play_arrow

Шпанците избраа 11 стадиони за Светското првенство

Читај повеќе

Дали Ракитиќ избега од Саудиска Арабија?

Читај повеќе

Синот на Ибра го потпиша првиот професионален договор со Милан

Читај повеќе

Атаман до Бостон: Кога ќе го победите Панатинаикос, тогаш ќе бидете светски шампиони

Читај повеќе