пливање

play_arrow

Титмус постави нов светски рекорд на 200 метри слободно

Австралиската пливачка Ариарне Титмус денеска постави нов светски рекорд во трката на 200 метри слободно, на националните олимписки квалификации во Бризбејн.
Read more

Зошто пливањето е една од најдобрите вежби што можете да ги изберете?

Додека повеќето луѓе ги ценат здравствените придобивки што доаѓаат од трчање, возење велосипед или кревање тегови, многу помалку ги разбираат придобивките што доаѓаат од пливањето, кои вклучуваат тонирање и зајакнување на мускулите, намалу
Read more

Евгениј Поп Ацев влегува во Куќата на славните на маратонското пливање

Евгениј Поп Ацев, eден од најдобрите пливачи во историјата на Mакедонија, доби големо признание на глобално ниво.
Read more
filter

25 август 1875, прв пат бил препливан Ламанш

Англичанецот Метју Веб на денешен ден станал првиот човек кој го препливал каналот кој ја дели Европа од Британија.
Read more

Kолку калории може да согориме со пливање?

Губењето на вишокот килограми е секогаш популарна тема во текот на летните месеци, а добрата вест е дека со пливањето, кое е една од омилените активности во лето, можеме да согориме калории и да ослабеме.
Read more

Колку треба да пливаме за да ослабеме?

Со доаѓањето на топлите денови, нема подобра физичка активност за топење на калориите од пливањето.
Read more

Деца-пливачи собираат донации за да ја претставуваат Македонија на Светско првенство

Четворица пливачи и нивниот тренер преку донации се обидуваат да стигнат до Јапонија за да ја претставуваат Македонија на Светско првенство во пливање.
Read more

Што се случува во телото ако редовно пливаме?

Read more
play_arrow

Трансродова пливачка се соблекла во женска соблекувална, девојките збеснале од глетката

Лиа Томас по промената на полот почна да доминира во женска конкуренција, на нејзините колешки тоа не им се допаѓа, особено што делат соблекувална со неа.
Read more

Австралијките се нови светски рекордерки на 4×200 слободен стил

Австралиските пливачки на Игрите на Комонвелтот во англискиот град Бирмингем го соборија светскиот рекорд во штафетата 4×200 слободен стил.
Read more

Вистина или заблуда: Дали пливањето по оброк може да доведе до давење?

Ручек или ужина на плажа е сосема нормална работа, но често во текот на летото може да слушнете дека по јадење треба да одморите малку, а не веднаш да пливате. Дали е тоа вистина?
Read more

Канадска пливачка била издрогирана на Светското првенство во Будимпешта

Мари Софи Арви, канадска пливачка, објави дека некој ја дрогирал за време на последната вечер на Светското првенство во пливање во Будимпешта, Унгарија.
Read more
реклама

6 симптоми дека имате дефицит на витамин Д во вашето тело

Read more

Откриен потонат брод стар 3.300 години, со стотици недопрени амфори

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more