пливање

Што се случува во телото ако редовно пливаме?

Read more
play_arrow

Трансродова пливачка се соблекла во женска соблекувална, девојките збеснале од глетката

Лиа Томас по промената на полот почна да доминира во женска конкуренција, на нејзините колешки тоа не им се допаѓа, особено што делат соблекувална со неа.
Read more
filter

25 август 1875, прв пат бил препливан Ламанш

Англичанецот Метју Веб на денешен ден станал првиот човек кој го препливал каналот кој ја дели Европа од Британија.
Read more

Австралијките се нови светски рекордерки на 4×200 слободен стил

Австралиските пливачки на Игрите на Комонвелтот во англискиот град Бирмингем го соборија светскиот рекорд во штафетата 4×200 слободен стил.
Read more

Вистина или заблуда: Дали пливањето по оброк може да доведе до давење?

Ручек или ужина на плажа е сосема нормална работа, но често во текот на летото може да слушнете дека по јадење треба да одморите малку, а не веднаш да пливате. Дали е тоа вистина?
Read more

Канадска пливачка била издрогирана на Светското првенство во Будимпешта

Мари Софи Арви, канадска пливачка, објави дека некој ја дрогирал за време на последната вечер на Светското првенство во пливање во Будимпешта, Унгарија.
Read more

Што не е добро да јадете и пиете пред пливање?

Правило е да не влегуваме во вода барем половина час по јадење, а постојат и одредени намирници кои е подобро да ги избегнувате пред пливање.
Read more
play_arrow

Американска пливачка се онесвести и потона на дното од базен

Американската пливачка во уметничко пливање Анита Алварес се онесвести за време на натпреварот на Светското првенство во Будимпешта и потона на дното од базенот.
Read more

Нема веќе лесни победи: ФИНА го ограничи учеството на трансродовите пливачки

Светската пливачка федерација има намера да воведе поседна категорија за пливачи кои го промениле својот пол.
Read more

На што треба да внимавате пред да влезете во вода првпат оваа сезона

Кога конечно ќе го дочекаме летото и топлото време, сите едвај чекаат да се искапат за да се разладат малку.
Read more

Зошто пливањето е одлична активност за слабеење?

Read more

Американците ги сменија правилата за трансродовите пливачки

Американската управа за натпреварувачко пливање ги смени правилата за трансродовите пливачки.
Read more