Американска пливачка се онесвести и потона на дното од базен

Американската пливачка во уметничко пливање Анита Алварес се онесвести за време на натпреварот на Светското првенство во Будимпешта и потона на дното од базенот. По брзата реакција на нејзината тренерка, Атина беше на време спасена.

Пливачката потона на дното на базенот по изведба во финалето на уметничко лизгање. Тренерката Андреа Фуентес скокна во базенот за да ја спаси.

„Многу се исплашивме, морав да скокнам бидејќи спасувачите не го направија тоа“, изјави Фуентес.

Тренерката ја извлече онесвестената пливачка од дното на базенот и ја однесе на површината каде и помогнаа да ја извадат.

„Се исплашив бидејќи видов дека не дише, но сега е добро и е во болница“, изјави американската тренерка.

Таа објасни дека пливачката се онесвестила поради напорите за време на настапот. Нејзиниот настап во петок во групно натпреварување зависи дали докторите ќе дадат дозволат.

За 25-годишната Алварес ова е трето светско првенство, а претходно се случи да се онесвести во квалификациите за ОИ минатата година во Барселона.

URL
Тагови
реклама

Како изгледа балканско семејство на плажа?

Read more

Шест љубовни парови создадени еден за друг

Read more

Како да ја оживеете намалената желба за секс?

Read more

25 јуни 1876, Индијанците ја поразиле американската војска кај Литл Бигхорн

Read more

Останати спортови

Американска пливачка се онесвести и потона на дното од базен

Read more

Македонските спортисти ќе настапат во 10 спортови на Медитеранските игри во Алжир

Read more

Актерката и модел Каналис со победа дебитираше во рингот

Read more

Нема веќе лесни победи: ФИНА го ограничи учеството на трансродовите пливачки

Read more
 

Спорт

Македонските фудбалерки го совладаа Косово

Читај повеќе

Руни го напушти Дерби Каунти

Читај повеќе

Лејкерс потпишаа договори со синовите на Шекил О'Нил и Скоти Пипен

Читај повеќе

Ѓоковиќ против Кореецот Куон на стартот на Вимблдон

Читај повеќе

ПСЖ објави колку заработи на Меси - бројките се неверојатни

Читај повеќе

Познат распоредот за новата сезона во Серија А: Кога се големите дербија?

Читај повеќе
  • play_arrow

Ботас сабајлево го разбуди Милано

Читај повеќе

Роналдо му постави ултиматум на Јунајтед

Читај повеќе

ФИФА промени две важни правила за бројот на играчи за Светското во Катар

Читај повеќе