Литванец го собори најстариот машки светски рекорд

Литванецот Миколас Алекна го собори светскиот рекорд стар 38 години.

Во фрлање диск го подобри рекордот на Германецот Јирген Шулц од 1986 година, кој во Нојбранденбург фрли 74,08 метри.

По 38 години, на митингот во САД, Алекна го фрли дискот 74,35 метри.

Литванецот во САД во сите шест серии ја префрли границата од 70 метри.

URL

По овој резултат, Литванецот спаѓа во најтесната конкуренција за освојување златен медал на Олимписките игри во Париз.

Алекна, европски шампион од Минхен и сопственик на сребрениот медал на Светското првенство 2022 во Јуџин (САД), лани во Будимпешта стигна до светската бронза.

Тагови
реклама

Лекар советува каков чај да пиете за намалување на крвниот притисок

Read more

Скопје за време на Прва светска војна

Read more

3 едноставни чекори како да ослабите 10 килограми

Read more

Џеј Ло затечена од новинар кој ја праша за разводот од Бен Афлек

Read more

Останати спортови

Контроверзниот Кирјос сака да се проба во бокс, веќе има список со противници

Read more

Поразениот Фјури со тешка повреда во болница го испратил победникот Усик

Read more

Бекеле по 12 години повторно на Олимписките игри

Read more

Зошто Фјури не го ни погледна Украинецот Усик пред борбата на векот?

Read more
 

Спорт

Спалети го објави списокот на Италија за ЕУРО

Читај повеќе

Швајцарија ја доби вајл-картата за ракометниот Мундијал 2025

Читај повеќе
  • filter

Возачи што најдолго чекаа на својата прва победа во Ф1

Читај повеќе

25 фудбалери повикани во младата репрезентација за јунските контролки

Читај повеќе
  • play_arrow

Клоп го разнежни подарок од навивач на Ливерпул, ќе го чува на посебно место

Читај повеќе

Протекоа пораки во кои Чеферин го навредува Перес: Тој е идиот и расист

Читај повеќе

Семејството Шумахер доби оштета за лажното интервју

Читај повеќе

Во Лондон паднал договор: Ханси Флик ќе ја води Барса

Читај повеќе

За прв пат една лига може да има 6 учесници во ЛШ, Италијанците тријат раце

Читај повеќе