Евгениј Поп Ацев влегува во Куќата на славните на маратонското пливање

Евгениј Поп Ацев, eден од најдобрите пливачи во историјата на Mакедонија, доби големо признание на глобално ниво.

Меѓународната организација Куќа на славните во мартонското пливање објави дека Поп Ацев ќе стане нивни член на следниот собир, во мај 2024 година.

„Најголема чест и привилегија е да се биде во ,Куќата на славните за маратонското пливање (ИМСХОФ) во друштво на најголемите имиња во историјата на светското пливање. Посебно сум среќен и горд што правејќи го тоа што најмногу го сакам и пливајќи за Македонија имам придонесено и оставено белег во светот на маратонсктоо пливање“.

„Многу сум благодарен на ИМСХОФ за номинацијата, изборот и за ова големо признание од ваква голема светска организација. Исто така и на сите што беа дел од мојата пливачка кариера и ме подржуваа во изминативе 20 години“, напиша Поп Ацев на социјалните мрежи.

Кариерата на Поп Ацев траеше 14 години (2007-2021). Двапати, во 2015 и 2017 година, победи во Светскиот гран-при во маратонско пливање. Ултра-маратонската серија на Светската пливачка органзација (ФИНА) ја освои во 2019 година.

Во Куќата на славните, Евгениј Поп Ацев ќе биде примен на 18 мај следната година во Канкун, Мексико.

реклама

Голем месечен хороскоп за декември 2023

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Зошто треба да јадете кисела зелка цела зима?

Read more

Откриено дека црната дупка во центарот на Млечниот Пат ги искривува времето и просторот

Read more

Останати спортови

Спортска повреда: Му замрзнал пенисот за време на скијачка трка

Read more

Чех испиша историја во Англија: Прв професионалец во два различни спорта

Read more

Бизарна ММА ситуација: Камерманот остана во кафезот со борачите

Read more

Бањаја победи во Валенсија и ја одбрани титулата

Read more
 

Спорт

Лука Дончиќ стана татко, добро ја криеja бременоста на свршеницата

Читај повеќе

Меси за Левандовски: Намерно го дриблав

Читај повеќе
  • play_arrow

Циркус во Љубљана, со крпи се обидоа да го исушат теренот

Читај повеќе

Извлечени паровите за елиминациското коло од Купот на Македонија

Читај повеќе

Лазаров го објави поширокиот список за ЕУРО

Читај повеќе

Во Сан Марино бесни на ФИФА: Постигнавме 3 гола и нѐ турнавте на дното

Читај повеќе

Желбите за јадење по натпревар на играчите на Барса од 2014

Читај повеќе
  • play_arrow

И тоа е можно: Реал му забрани на свој фудбалер да зборува за Меси

Читај повеќе

Антонио Конте се враќа во Јувентус

Читај повеќе