ФОРМУЛА 1 2024

Норис во солзи ја прослави првата победа во кариерата оставајќи го Верстапен зад себе

Ф1
Ф.З.
/ 06.05.2024 / 11:44

Фантастичниот британски возач Ландо Норис ноќеска ја оствари првата победа во кариерата во Формула 1, славејќи на трката за Големата награда на Мајами во САД.

Норис стигна до победата со брилијантната стратегија на Мекларен што му помогна да го остави зад себе трикратниот шампион Макс Верстапен.

URL

Верстапен ја водеше трката и прв влезе во првиот свиок, а одличен старт забележа тимскиот колега на Норис, Оскар Пјастри, кој се искачи за три позиции на третото место.

Помеѓу него и Верстапен беше Шарл Леклер во Ферари, а победникот Норис дури ја загуби петтата позиција од која ја започна трката на стартот.

URL

Но, на Норис подоцна многу му помогна инцидентот во 29. круг предизвикан од возачот на Хаас, Кевин Магнусен, кој удри во Логан Сарџент од Вилијамс.

Ова доведе до тоа безбедносното возило да излезе на патеката, а тоа се случи токму кога водеше Норис бидејќи другите претходно отидоа да менуваат гуми.

Откако безбедносното возило се врати во гаражата, Норис успеа да ги одврати сите напади на Верстапен и на крајот да ја прослави првата победа во кариерата во својата 110-та трка.

URL

На крајот Норис победи пред Верстапен со предност од цели 7,6 секунди, додека Леклер го освои третото место (+9,92). Британецот во солзи ја прослави победата, што доволно говори колку таа му значеше.

Во првите десет завршија и Серхио Перес, Карлос Саинс, Луис Хамилтон, Јуки Цунода, Џорџ Расел, Фернандо Алонсо и Естебан Окон.

URL

Во генералниот пласман води Верстапен со 136 бодови, следен од Перес со 101, додека Леклер е трет со 98.

URL

Овогодинешниот шампионат во Формула 1 продолжува со Големата награда на Емилија-Ромања на патеката „Енцо и Дино Ферари“ од 17 до 19 мај.

Тагови
реклама

Експертите ги избраа најдобрите половни автомобили

Read more

Голем неделен хороскоп од 24 до 30 јуни

Read more

Еден јасен симптом сигнализира дека е време да се проверат бубрезите

Read more

Хороскопски знаци на кои ќе им се смени среќата со парите во јули

Read more

Ф1

McLaren Senna постави нов рекорд на патеката каде Аиртон ја имаше најголемата победа

Read more

Возачи што најдолго чекаа на својата прва победа во Ф1

Read more

Семејството Шумахер доби оштета за лажното интервју

Read more

Норис во солзи ја прослави првата победа во кариерата оставајќи го Верстапен зад себе

Read more
 

Спорт

Скока бројот на срцеви удари за време на натпревари

Читај повеќе

Дали 16-годишниот Јамал ќе смее да игра по 21 часот?

Читај повеќе

Џорџ и Томпсон си одат од ЛА Клиперс и Голден стејт

Читај повеќе

Коефициентот за нерешено вртоглаво паѓа, сомнеж во регуларноста на натпреварите на ЕУРО

Читај повеќе
  • play_arrow

Заслужен црвен картон: Брутален старт на Копа Америка

Читај повеќе

Копа Америка: Мексико славеше, го видовме и првото големо изненадување

Читај повеќе

Навивач на ЕУРО платил 60 евра за да гледа во столб

Читај повеќе
  • filter

Дали ќе чекаме упадите на навивачи на терен да станат опасни?

Читај повеќе

Клубот на Даку најави казна по пцовките кон Македонците на ЕУРО

Читај повеќе