Ферари во Мајами ќе вози во светлосина боја

Ф1
Макфакс/Кајгана
/ 02.05.2024 / 14:18

Шарл Леклер и Карлос Саинс, возачи на Ферари, на трката во Мајами ќе возат визуелно малку поинакви автомобили на италијанскиот производител.

Двајцата ќе седат во автомобилот во светлосини комбинезони, кои ќе имаат детали во иста нијанса.

URL

Со ова ќе ѝ се оддаде почит на Скудерија, со оглед на тоа што ова беше оригиналната боја на тој тим пред да се префрли на препознатливата црвена боја.

Автомобилот ќе има две нијанси, Azzurro La Plata и Azzurro Dino. Првата е поврзана со Алберто Аскари, светски шампион во 1952 и 1953 година, а втората со униформите на неколку возачи, меѓу кои Клеј Рагацони и Ники Лауда.

URL

Во 1974 година, двајцата заедно се искачија на подиумот на Големата награда на Холандија. Тие униформи многу ги сакал и Енцо Ферари.

Ова не е прв пат Ферари на ваков начин да оддава почит. Пред две години во Монца имаа Modena жолта на своите болиди, кога легендарната патека го прослави 100-тиот роденден.

Тагови
реклама

Рецепт на денот: Пилешко „а ла Тоскана“

Read more

Ангелов бара кружен тек кај збунувачката крстосница со чести сообраќајки во Аеродром

Read more

Кои хороскопски знаци најчесто се разведуваат?

Read more

Алкарас со триумф во Индијан Велс ќе се врати на врвот на АТП листата

Read more

Ф1

McLaren Senna постави нов рекорд на патеката каде Аиртон ја имаше најголемата победа

Read more

Возачи што најдолго чекаа на својата прва победа во Ф1

Read more

Семејството Шумахер доби оштета за лажното интервју

Read more

Норис во солзи ја прослави првата победа во кариерата оставајќи го Верстапен зад себе

Read more
 

Спорт

  • filter

Која е убавата навивачка што мамеше погледи на натпреварот Србија-Англија?

Читај повеќе

Мбапе ги повика младите Французи да гласаат: Екстремистите се многу блиску

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Далеку од вниманието на ЕУРО и Копа Америка се игра уште едно првенство

Читај повеќе

Пролет се засили со Стојчевиќ, нов договор за Василевски

Читај повеќе
  • play_arrow

Срушен рекордот за најбрз гол на ЕУРО: Албанија погоди по само 23 секунди

Читај повеќе
  • play_arrow

Новак Ѓоковиќ почна да тренира по операцијата на коленото

Читај повеќе
  • play_arrow

Навивач на Шкотска изведе иконска сцена од Braveheart пред стотици Германци

Читај повеќе
  • play_arrow

Словенија го освои ЕУРО 2024, ама во најдобро пиво

Читај повеќе

ПСЖ за 20 милиони го купи најдобриот руски голман

Читај повеќе