Верстапен победи во Кина, Норис втор, Перес трет

Ф1
Макфакс/Кајгана
/ 21.04.2024 / 11:32

Макс Верстапен ја забележа четвртата победа во петтата трка оваа сезона во шампионатот на Формула 1. Актуелниот светски првак ја освои Големата награда на Кина на патеката во Шангај. Покрај Холанѓанецот, на пудиумот завршија Ландо Норис од Мекларен и Серхио Перес.

Верстапен, рутински дојде до 58. победа во кариерата и покрај тоа што возилото за безбедност двапати излегуваше на патеката. Тоа предизвика различни стратегии кај тимовите, а најдобро го искористи Норис кој спречи очекувана еден-два победа на Ред Бул.

Покрај најдобрите тројца, бодови во Кина освоија двајцата возачи на Ферари, Шарл Леклер и Карлос Саинс, Џорџ Расел (Мерцедес), Фернандо Алонсо (Астон Мартин), Оскар Пјастри (Мекларен), Луис Хамилтон (Мерцедес) и Нико Хулкенберг (Хас).

URL

Ф1 сега се сели во САД, каде на програмата е трката во Мајами.

реклама

Експертите ги избраа најдобрите половни автомобили

Read more

Голем неделен хороскоп од 24 до 30 јуни

Read more

Еден јасен симптом сигнализира дека е време да се проверат бубрезите

Read more

Хороскопски знаци на кои ќе им се смени среќата со парите во јули

Read more

Ф1

McLaren Senna постави нов рекорд на патеката каде Аиртон ја имаше најголемата победа

Read more

Возачи што најдолго чекаа на својата прва победа во Ф1

Read more

Семејството Шумахер доби оштета за лажното интервју

Read more

Норис во солзи ја прослави првата победа во кариерата оставајќи го Верстапен зад себе

Read more
 

Спорт

Скока бројот на срцеви удари за време на натпревари

Читај повеќе

Дали 16-годишниот Јамал ќе смее да игра по 21 часот?

Читај повеќе

Џорџ и Томпсон си одат од ЛА Клиперс и Голден стејт

Читај повеќе

Коефициентот за нерешено вртоглаво паѓа, сомнеж во регуларноста на натпреварите на ЕУРО

Читај повеќе
  • play_arrow

Заслужен црвен картон: Брутален старт на Копа Америка

Читај повеќе

Копа Америка: Мексико славеше, го видовме и првото големо изненадување

Читај повеќе

Навивач на ЕУРО платил 60 евра за да гледа во столб

Читај повеќе
  • filter

Дали ќе чекаме упадите на навивачи на терен да станат опасни?

Читај повеќе

Клубот на Даку најави казна по пцовките кон Македонците на ЕУРО

Читај повеќе