Франција изгуби контрола над делови од Нова Каледонија: Истрели и експлозии одекнуваат низ островот

Неколку стотици припадници на француските сили се обидуваат да ја вратат контролата врз делови од Нова Каледонија по шестата ноќ на насилни немири на овој архипелаг во Пацификот.

Групи тешко вооружени француски маринци и полиција патролираат во главниот град Нумеа на најголемиот остров Гран Тер, каде што улиците се преполни со урнатини и пожари по уште една ноќ на насилство. Засега официјално е потврдена смртта на пет лица, додека стотици други се повредени.

Француските власти очекуваат дека со доаѓањето на специјалните сили од Франција ситуацијата ќе биде ставена под контрола.

„Засилувањата ќе ги контролираат областите кои ни се лизнаа од раце во последните денови“, изјави највисокиот француски функционер на Нова Каледонија, Луи Ле Фран.

Повеќе од 1.000 припадници на специјалните сили се испратени на островот и може да се видат како се движат низ Нумеа во црвени беретки со гас-маски и штитови за немири.

Новинарите на AFP во градската населба Магента пронајдоа изгорени возила и згради додека полициските сили се обидуваат да ја вратат контролата врз многу делови од главниот град. Жителите јавуваат дека во текот на ноќта слушнале звук од ротори на хеликоптер, односно истрели и големи експлозии.

Двајца жандарми се убиени, едниот е застрелан во главата, а другиот е убиен од пријателски оган, соопштија официјални лица. Меѓу жртвите имало и тројца староседелци од заедницата Канак.

Париз ја обвини сепаратистичката група позната како CCAT дека стои зад немирите. Десет активисти за независност се ставени во домашен притвор и властите ги обвинуваат за организирање насилство.

Нова Каледонија е француска колонија од XVIII век и населението е поделено околу тоа дали архипелагот треба да остане под контрола на Париз или да стане независна земја.

Последниот циклус на насилство беше поттикнат од плановите во Париз да се воведат нови правила во Нова Каледонија кои би можеле да им дадат право на глас на десетици илјади жители што не се домородни, кои живеат на островот повеќе од 10 години. Групите за независност велат дека тоа ќе го намали гласот на домородните Канаци, кои сочинуваат околу 40% од населението кое брои 300.000. BBC наведува дека во последните 25 години околу 40.000 француски граѓани се преселиле во Нова Каледонија откако француските власти го стимулираа доселувањето за да можат да ги надгласуваат домородните народи. На тој начин и успеаја да ги поткопаат референдумите за независност на Нова Каледонија во 2018 и 2021 година кога 57% и 53% гласаа против. Домородното население гласаше за отцепување.

Француската влада укажа на вмешаноста на „азербејџански актери“ во насилните протести и го продлабочи дипломатскиот спор меѓу двете земји. Баку ги негираше тврдењата.

реклама

Дали кондомот влијае на времетраењето на односот?

Read more

Трик за лесно ослободување од досадните семки од пиперките

Read more

Корисни домаќински трикови со кондоми

Read more

Сарма ќофтиња за мрзливи во кујна

Read more

Свет

Утврдена голема лага во истрагата за несреќата на Titan: Сè е измислено

Read more

Флотата на руската морнарица пристигна во Куба

Read more

Г7 испраќа 50 милијарди долари профит од замрзнатите руски средства во Украина

Read more

Големи немири во Буенос Аирес откако Милеј најави намалување на пензиите и платите: Градот е бојно поле

Read more
 

Вести

Цената на мазутот се зголемува, бензините и дизелот остануваат непроменети

Читај повеќе

Утврдена голема лага во истрагата за несреќата на Titan: Сè е измислено

Читај повеќе

Заев и Ципрас: Прекршувањето на договорот од Преспа ќе ја доведе до егзистенцијален предизвик иднината на Северна Македонија

Читај повеќе

Флотата на руската морнарица пристигна во Куба

Читај повеќе

Г7 испраќа 50 милијарди долари профит од замрзнатите руски средства во Украина

Читај повеќе

Ќе се игра народна, грабни стапче, плочка и многу други активности во парк Авионче на 16 јуни

Читај повеќе
  • play_arrow

Големи немири во Буенос Аирес откако Милеј најави намалување на пензиите и платите: Градот е бојно поле

Читај повеќе

ЈСП: Бесплатен превоз за средношколците и за време на летниот распуст

Читај повеќе

Без струја неколку скопски општини

Читај повеќе