ИГРИ НА КОМОНВЕЛТ БИРМИНГЕМ 2022

Австралијките се нови светски рекордерки на 4×200 слободен стил

Австралиските пливачки на Игрите на Комонвелтот во англискиот град Бирмингем го соборија светскиот рекорд во штафетата 4×200 слободен стил.

Медисон Вилсон, Киа Мелвертон, Моли О'Калахан и Ариарн Титмус ја испливаа патеката со време од 7:39,29 минути.

Со тоа го соборија досегашниот светски рекорд кој го поставија кинеските пливачки (7:40,33) на Олимписките игри во Токио.

Зад Австралија се пласираше Канада, додека бронзата ја освои домаќинот Англија.

Тагови
реклама

Останати спортови

Пораз во три сета за одбојкарките против Латвија

Read more

Фјури му испрати договор на Џошуа за борба на Вембли во септември

Read more

Миленкоски: Одбојкарите се подготвени за стартот на Европската златна лига

Read more

ОФМ ги отвора вратите: Бесплатен влез за мечевите на Македонија во Европската лига

Read more
 

Спорт

Шкупи потврди заминување на дури 8 фудбалери

Читај повеќе

Пораз во три сета за одбојкарките против Латвија

Читај повеќе

Влазнија по само два месеца го отпушти Седлоски

Читај повеќе

Реал најде замена за Бензема - го сака Кејн на Бернабеу

Читај повеќе

Канатларовски повика 25 млади играчи за контролките со Ерменија и Малта

Читај повеќе
  • play_arrow

Нејмар и Меси во промотивното видео за новиот дрес на ПСЖ

Читај повеќе

Почетино веднаш започна чистка: 14 имиња на списокот на непожелни

Читај повеќе

Кејн ќе стане „деветка“ во Реал за 115 милиони евра?

Читај повеќе

Баскирото не му кревал на Манчини, мислел му ѕвонат од телешоп

Читај повеќе