Надал поради Олимпијадата го пропушта Вимблдон

Рафаел Надал нема да игра на третиот грен слем во сезоната, Вимблдон, откри селекторот на шпанскиот олимписки тим, Давид Ферер.

Надал ќе го пропушти неофицијалното светско првенство во тенис за да се подготви за Олимписките игри во Париз.

Славниот Шпанец последен пат на Вилблдон настапи во 2022 година, кога беше елиминиран во четвртфиналето.

Надал, поради повредата малку играше во псоледните 18 месеци. Пред две недели настапи на Ролан Гарос, каде беше елиминиран во првото коло од Александер Зверев.

Надал на Олимписките игри ќе настапи во сингл и во двојки со Карлос Алкарас.

Тој веќе има две олимписки злата, едно во сингл во Пекинг во 2008 година и едно во двојки со Марк Лопес од Рио пред осум години.

Олимписките игри почнуваат на 26 јули.

реклама

Тенис

Синер нема да игра на Олимписките игри

Read more

Очекуван потег: Новак не оди во Oлимпиското село, си зеде приватно сместување во Париз

Read more

Енди Мареј најави крај на кариерата

Read more

Ѓоковиќ откри што ѝ рекол на принцезата Кејт на Вимблдон, се осврнал и на нејзиниот изглед

Read more
 

Спорт

Синер нема да игра на Олимписките игри

Читај повеќе
  • play_arrow

Лудило на ЛОИ: ВАР по 2 часа поништи гол и ги врати Аргентина и Мароко на терен

Читај повеќе

Струга конечно победи во Европа, Спировски со еврогол го реши Пјуник

Читај повеќе
  • play_arrow

ЕУРО 2024 - цртана ретроспектива

Читај повеќе

Зимската Олимпијада во 2030 година ќе се одржи на Француските Алпи

Читај повеќе

Кој е вишок во Манчестер Јунајтед?

Читај повеќе

Очекуван потег: Новак не оди во Oлимпиското село, си зеде приватно сместување во Париз

Читај повеќе

Мурињо: Кога правев работи како Џеко, секогаш добивав црвен картон

Читај повеќе

Што сè ќе му запленат Русите на Хабиб?

Читај повеќе