ЕХФ ЕУРО 2024 ДАНСКА/ШВЕДСКА/НОРВЕШКА

Ракометарите од барабанот 2 ќе ги чекаат противниците во квалификациите за ЕП

На 21 март во данската престолнина Копенхаген ќе биде извршена жрепката за квалификациите за Европското првенство кое во 2026 година ќе се одржи во Данска, Шведска и Норвешка.

Македонија на жрепката е сместена во вториот шешир заедно со Австрија, Црна Гора, Србија, Полска, Чешка, Фарски Острови и Грција.

Во квалификациите ќе настапат 32 репрезентации. Трите скандинавски домаќини и актуелниот шампион Франција веќе изборија место на континенталното првенство.

Покрај нив на ЕП ќе патуват по две најдобри селекции од осумте квалификации групи.

Барабан 1

Германија
Шпанија
Унгарија
Исланд
Хрватска
Словенија
Португалија
Холандија

Барабан 2

Македонија
Австрија
Црна Гора
Србија
Полска
Чешка
Фарски Острови
Грција

Барабан 3

Босна и Херцеговина
Словачка
Белгија
Швајцарија
Романија
Литванија
Украина
Италија

Барабан 4

Финска
Израел
Естонија
Грузија
Турција
Луксембург
Косово
Латвија

Тагови
реклама

Се бараат доброволци за експеримент: За 60 дена ќе добијат 18.000 евра

Read more

Како би изгледала Европа ако светското море се подигне за 100 метри?

Read more

Наутро или навечер - кога е најдобро да земате витамин Д?

Read more

Скопје блеска во новогодишен амбиент среде април

Read more

Ракомет

Вардар го доби дербито против Еурофарм Пелистер, блескаше голманот Томовски

Read more

Познати четвртфиналните двојки во Лигата на шампионите, тронот го брани Магдебург

Read more

Најдебелиот ракометар во светот има нов клуб, доаѓа во соседството

Read more

РФМ ќе ги награди сениорските селекции ако се пласираат на СП и ЕП

Read more
 

Спорт

Алкарас нема да ја брани титулата во Барселона

Читај повеќе

Конор МекГрегор се враќа во октагонот

Читај повеќе
  • play_arrow

Лејкерс играле 56 секунди подолго - НБА мораше да признае грешка

Читај повеќе

Легендарниот Малдини во кариерата од само еден играч побарал дрес

Читај повеќе

Шампионката во трискок нема да го брани златото во Париз

Читај повеќе

Луис Алберто побарал да го раскине договорт со Лацио

Читај повеќе

Скопјани, ајде на стадион: Се игра градското дерби

Читај повеќе
  • play_arrow

Јокиќ трагичар во шокантниот пораз на Денвер

Читај повеќе

Заврши регуларниот дел од сезоната во Евролигата

Читај повеќе