Македонија ги дозна потенцијалните ривали во баражот за пласман на СП

Ракометната репрезентација на македонија ги дозна имињата на потенцијалните ривали во баражот за пласман на Светското првенство во 2025 година.

Македонија со пласманот на ЕП се избори за место во првиот шешир, заедно со: Словенија, Унгарија, Португалија, Австрија, Холандија, Исланд, Шпанија, Црна Гора, Чешка и Полска.

Во вториот шешир се Босна и Херцеговина, Србија, Грузија, Фарските острови, Швајцарија, Романија и Грција, а во март ќе бидат познати уште четири селекции од претквалификациите.

Кога станува збор за Светското првенство, 18 репрезентации веќе изборија пласман.

Сигурни учесници се Хрватска, Данска и Норвешка, како три земји домаќини. Од Европа пласман изборија полуфиналистите од ЕП Германија, Шведска и Франција.

Како најдобри селекции од Азиското првенство се пласираа Бахреин, Катар, Кувајт и Јапонија.

Бразил, Аргентина и Чиле се најуспешни во Јужна Америка, а од Африка на Мундијалот ќе играат Алжир, Зеленортските острови, Египет и Тунис.

реклама

Топ 5 најдолговечни животни - некои живеат и илјадници години

Read more

Зошто никогаш не треба да користите мобилен телефон додека сте во тоалет?

Read more

Колку често мажите и жените помислуваат на секс?

Read more

Како би изгледала Европа ако светското море се подигне за 100 метри?

Read more

Ракомет

Вардар го доби дербито против Еурофарм Пелистер, блескаше голманот Томовски

Read more

Познати четвртфиналните двојки во Лигата на шампионите, тронот го брани Магдебург

Read more

Најдебелиот ракометар во светот има нов клуб, доаѓа во соседството

Read more

РФМ ќе ги награди сениорските селекции ако се пласираат на СП и ЕП

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Џеко на 38 години истрча од гол на гол за девет секунди

Читај повеќе
  • play_arrow

Како беше на скопското дерби Работнички - Вардар?

Читај повеќе

Проклетството на Кејн ја уништи трофејната низа на рекордерот Коман

Читај повеќе
  • play_arrow

Литванец го собори најстариот машки светски рекорд

Читај повеќе

Откриено зошто колабираше Ндика, немал срцев удар

Читај повеќе

Сега почнува спектаклот: Познати се сите плеј-ин парови и учесници во плеј-офот

Читај повеќе

Спектакл во Тексас, Вињалес влезе во историјата на кралската класа

Читај повеќе
  • filter

Неверојатни сцени на прославата во Леверкузен: Навивачите не издржаа и влетаа пред 90-та

Читај повеќе
  • play_arrow

Хет-трик на телохранителот на Меси – запре 3 навивачи на еден натпревар

Читај повеќе