ЕХФ ЕУРО 2024 ГЕРМАНИЈА

Пикерот на Австрија е хит на ЕУРО, го чуваат и по четворица противници

Пикерот на австриската репрезентација, Тобиас Вагнер, на натпреварот против Франција се бореше против многу силните „Триколори“, а во еден момент мораше да го чуваат дури четворица противнички играчи.

Вагнер прими една топка, а дури четворица француски репрезентативци стигнаа до него за да го спречат корпулентниот Австриец, што на крајот и им успеа. Тоа беа Дилан Наи, Никола Карабатиќ, Лудовик Фабрегас и Карл Конан.

Инаку, Австрија беше поразена од Франција со 33:28, а Вагнер натпреварот го заврши со 4 постигнати гола.

URL

На првенството постигна вкупно 23 гола на шесте натпревари, или нешто помалку од 4 гола во просек по натпревар.

Да додадеме дека овој 28-годишник има одиграно 90 натпревари и постигнато 220 гола во австриската репрезентација, а моментално настапува за Брегенц во својата татковина.

Според официјалните податоци на официјалната веб-страница на ЕХФ, висок е 198 сантиметри и тежок 125 килограми.

Да потсетиме, Австријците денеска ќе ги одмерат силите против Исланд, а во случај на победа ќе им биде потребна победа на Франција над Унгарија како и на Хрватска против Германија.

Тагови
реклама

Топ 5 најдолговечни животни - некои живеат и илјадници години

Read more

Зошто никогаш не треба да користите мобилен телефон додека сте во тоалет?

Read more

Колку често мажите и жените помислуваат на секс?

Read more

Како би изгледала Европа ако светското море се подигне за 100 метри?

Read more

Ракомет

Вардар го доби дербито против Еурофарм Пелистер, блескаше голманот Томовски

Read more

Познати четвртфиналните двојки во Лигата на шампионите, тронот го брани Магдебург

Read more

Најдебелиот ракометар во светот има нов клуб, доаѓа во соседството

Read more

РФМ ќе ги награди сениорските селекции ако се пласираат на СП и ЕП

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Џеко на 38 години истрча од гол на гол за девет секунди

Читај повеќе
  • play_arrow

Како беше на скопското дерби Работнички - Вардар?

Читај повеќе

Проклетството на Кејн ја уништи трофејната низа на рекордерот Коман

Читај повеќе
  • play_arrow

Литванец го собори најстариот машки светски рекорд

Читај повеќе

Откриено зошто колабираше Ндика, немал срцев удар

Читај повеќе

Сега почнува спектаклот: Познати се сите плеј-ин парови и учесници во плеј-офот

Читај повеќе

Спектакл во Тексас, Вињалес влезе во историјата на кралската класа

Читај повеќе
  • filter

Неверојатни сцени на прославата во Леверкузен: Навивачите не издржаа и влетаа пред 90-та

Читај повеќе
  • play_arrow

Хет-трик на телохранителот на Меси – запре 3 навивачи на еден натпревар

Читај повеќе