МК сцена

„Ми се води љубов“ на „Фолтин“ доби видеоспот

„Ми се води љубов“ на „Фолтин“ доби видеоспот

Песната „Ми се води љубов“ од најновиот албум на Фолтин МОМÓМА, издаден во април 2019 година, доби видеозапис кој деновиве беше објавен на YouTube.
Read more
Концерт на „Фолтин“ на 14 февруари во МКЦ

Концерт на „Фолтин“ на 14 февруари во МКЦ

Read more
25 јануари 1981, роден е Тоше Проески

25 јануари 1981, роден е Тоше Проески

На денешен ден, пред 39 години е роден Тоше Проески, најпознатата македонска музичка ѕвезда. Тој го загуби животот во трагична сообраќајна несреќа во Хрватска, на 16 октомври 2007 година.
Read more
„Љубојна“ обновува уште една божикна песна

„Љубојна“ обновува уште една божикна песна

Скопје, 12 декември 2019 (МИА) – Традиционално и годинава се интензивираат активностите на Здружението „Бадникови поворки“, чија цел е да го подготви нашиот народ за достоинствено празнување на Христовото Раѓање – Божик.
Read more
Најмудрите мисли на Тоше Проески за љубовта и животот

Најмудрите мисли на Тоше Проески за љубовта и животот

Тодор Проески – Тоше е роден на 25 јануари 1981 година во Прилеп, како второ дете на Никола и Доминика Проески.
Read more
Мартинијан Кириловски победник на Макфест 2019

Мартинијан Кириловски победник на Макфест 2019

Штип, 13 октомври 2019 (МИА) – Победник на 34. Фестивал на забавни мелодии Макфест 2019 е Мартинијан Кириловски, кој ја изведе песната „Сто пати на ден“.
Read more
НЕкултура: 15 артисти од електронската, рок и џез сцена вечерва во МКЦ

НЕкултура: 15 артисти од електронската, рок и џез сцена вечерва во МКЦ

На деветтото по ред издание на фестивалот ПМГ Рекордингс „НЕкултура“ денеска во МКЦ на три подиуми за танц, ќе настапат 15 артисти од електронската, рок и џез сцена, признати музички автори, изведувачи од домашната и меѓународна сцена.
Read more
Почна снимањето на новото продолжение на „Дајте музика“

Почна снимањето на новото продолжение на „Дајте музика“

Скопје, 19 август 2019 (МИА) – Започна снимањето на новото продолжение на детскиот серијал од деведесеттите години, забавно-музичкото шоу „Дајте Музика“ во копродукциј
Read more
„Медена земја“ премиерно на „Македокс“

„Медена земја“ премиерно на „Македокс“

Скопје, 19 август 2019 (МИА) – Документарецот „Медена земја“, кој викендов беше прикажан на Сараевскиот филмски фестивал, влезе во официјална конкуренција за наградата
Read more
Тамара откажа настапи по дебаклот со химната: Ова е вистински пекол за мене и моето семејство

Тамара откажа настапи по дебаклот со химната: Ова е вистински пекол за мене и моето семејство

Пејачката Тамара Тодевска се огласи на социјалните мрежи за да соопшти дека ги откажува концертите во Прилеп и Охрид, по дебаклот што настана по нејзиното изведување на македонската химна во Американската амбасада по повод Денот на независ
Read more
Интимен концерт на Влатко Стефановски Трио

Интимен концерт на Влатко Стефановски Трио

Присуствувајте на концерт во интимна атмосфера на македонскиот вонсериски гитарист, Влатко Стефановски.
Read more
Концертна промоција на „Крик и Прашина“ на Сашко Костов

Концертна промоција на „Крик и Прашина“ на Сашко Костов

На 20 aприл (сабота) во 21 часот во Денсинг салата на МКЦ ќе се одржи концертна промоција на новиот албум на Сашко Костов насловен „Крик и Прашина“.
Read more
реклама

Морничави остатоци од напуштени хотели низ Југославија

Read more

Пет знаци кои откриваат дека некој е на стероиди

Read more

Безбедност на велосипедистите: Кога во Скопје ќе се вози со 30 км/ч?

Read more

Овие хороскопски двојки не се идеални, но може да успеат

Read more