Фестивалот на забавни мелодии Макфест на 21 и 22 октомври

Во Штип викендов ќе се одржи Фестивалот на забавна музика Макфест. На денешната прес-конференција беше истакнато дека на фестивалот ќе има познати музички имиња, но и млади таленти.

– Овој викенд целата македонска естрада ќе биде во Штип, на единствениот фестивал на забавна мелодија. Ќе настапат доста познати музички имиња, но и нови млади таленти кои ќе се промовираат на македонската музичка сцена, вели градоначалникот на Општина Штип, Иван Јорданов.

На Макфест оваа година нема да се доделуваат награди, наместо да биде од натпреварувачки карактер целта е да излезат квалитетни и рефрени кои ќе се паметат.

Според уметничкиот директор, Роберт Саздов, публиката ќе биде побогата за уште едно фестивалско искуство.

– Сигурен сум дека подготвивме еден нов модерен динамичен фестивал, одлични изведувачи, многу добар избор, имавме малку и среќа и мислам дека публиката ќе биде побогата за едно ново големо фестивалско искуство, вели Саздов.

Оваа година Макфест е финансиран од страна на Општина Штип со 5 милиони денари, а спонзорите, поддржувачите и пријателите на Фестивалот со еден милион денари.

Јорданов истакна дека средствата кои биле понудени од страна на Министерството за кутура во износ од 400.000 денари биле одбиени, бидејќи, подвлече, овој фестивал заслужува повеќе.

– Неколкупати досега сме споменале дека со домаќинско работење средства има за сѐ, и за капитални инвестиции, но и за еден сегмент во културата, во спортот. Средствата кои се определени за Макфест се доволни за да се организира овој фестивал на едно ниво на кое поскауваме. Макфест оваа година ќе се одржи на 21 и 22 октомври, петок и сабота во Центарот за култура „Ацо Шопов“ - Штип. Пакет карта за двете вечери е со цена од 800 денари.

Тагови
реклама

Големата разлика во годините е нов тренд кај паровите

Read more

Полната Месечина викендов ќе донесе промени во кариерата за 5 знаци

Read more

Како јадењето јајца може да влијае на слабеењето?

Read more

Што предвидува најстариот и најточен хороскоп за втората половина од 2024 година?

Read more

МК сцена

Златна бубамара за животно дело за Драган Мијалковски, групно фотографирање за пасош и лична карта за сите останати

Read more

Нацоски: Трпчески го дигна на нозе Милано

Read more

В сабота по 12-ти пат Земјотрес во МКЦ

Read more

Промовиран спотот за ремиксот на Магија - хитот од 1998 со нов модерен звук

Read more
 

Сцена

Џоли изненади со нов изглед: Ја обои својата природна кафена коса

Читај повеќе
  • play_arrow

Првиот трејлер за крими серијата на Гај Ричи за Netflix ветува многу драма и акција

Читај повеќе

Најпопуларниот актер на денешницата дома нема интернет и не користи мобилен

Читај повеќе
  • play_arrow

Заврши снимањето на серијата The Penguin, Колин Фарел го игра смртниот непријател на Бетмен

Читај повеќе
  • play_arrow

Прв трејлер за Borderlands: Доаѓа на лето и е полн со експлозии, хумор и холивудски ѕвезди

Читај повеќе

Оскаровецот Мендес ќе режира четири филма за „Битлси“

Читај повеќе

Кевин Бејкон по 25 години брак открил дека сопругата Кира му е всушност братучетка

Читај повеќе
  • play_arrow

Поради филм кој моментално е хит, песна од 2004 година го освојува интернетот

Читај повеќе
  • play_arrow

Кои се најгледани филмови и серии на HBO во моментов?

Читај повеќе