Фестивалот на забавни мелодии Макфест на 21 и 22 октомври

Во Штип викендов ќе се одржи Фестивалот на забавна музика Макфест. На денешната прес-конференција беше истакнато дека на фестивалот ќе има познати музички имиња, но и млади таленти.

– Овој викенд целата македонска естрада ќе биде во Штип, на единствениот фестивал на забавна мелодија. Ќе настапат доста познати музички имиња, но и нови млади таленти кои ќе се промовираат на македонската музичка сцена, вели градоначалникот на Општина Штип, Иван Јорданов.

На Макфест оваа година нема да се доделуваат награди, наместо да биде од натпреварувачки карактер целта е да излезат квалитетни и рефрени кои ќе се паметат.

Според уметничкиот директор, Роберт Саздов, публиката ќе биде побогата за уште едно фестивалско искуство.

– Сигурен сум дека подготвивме еден нов модерен динамичен фестивал, одлични изведувачи, многу добар избор, имавме малку и среќа и мислам дека публиката ќе биде побогата за едно ново големо фестивалско искуство, вели Саздов.

Оваа година Макфест е финансиран од страна на Општина Штип со 5 милиони денари, а спонзорите, поддржувачите и пријателите на Фестивалот со еден милион денари.

Јорданов истакна дека средствата кои биле понудени од страна на Министерството за кутура во износ од 400.000 денари биле одбиени, бидејќи, подвлече, овој фестивал заслужува повеќе.

– Неколкупати досега сме споменале дека со домаќинско работење средства има за сѐ, и за капитални инвестиции, но и за еден сегмент во културата, во спортот. Средствата кои се определени за Макфест се доволни за да се организира овој фестивал на едно ниво на кое поскауваме. Макфест оваа година ќе се одржи на 21 и 22 октомври, петок и сабота во Центарот за култура „Ацо Шопов“ - Штип. Пакет карта за двете вечери е со цена од 800 денари.

Тагови
реклама

Како Американците го „украдоа“ најнапредниот советски хеликоптер?

Read more

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Read more

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Read more

Што да јадете за здрав црн дроб?

Read more

МК сцена

Најубавите цитати од Тоше Проески за љубовта и животот

Read more

„Као какао“ на Леб и сол по 35 години повторно на винил

Read more

Трпчески: Најголемата награда е кога ќе ја видите среќата на публиката

Read more

Таксират меѓу најдобрите фестивали во Европа

Read more
 

Сцена

The Simpsons враќаат озлогласен лик од првата сезона

Читај повеќе
  • play_arrow

Први снимки од снимањето на 6. сезона на The Crown

Читај повеќе
  • play_arrow

КАЈГАНА ПРЕПОРАКА: Зошто треба да ја гледате серијата You на Netflix?

Читај повеќе
  • play_arrow

Официјален трејлер за The Night Agent

Читај повеќе
  • play_arrow

Орландо Блум се распеа среде паб за Свети Патрик

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе
  • play_arrow

Прв трејлер за BEEF, новата серија на Netflix

Читај повеќе
  • play_arrow

10 моменти во Friends во кои се пронаоѓаме и денес

Читај повеќе
  • play_arrow

Како Disney „рециклираат“ анимации?

Читај повеќе