Таксират и Д Фестивал номинирани за најдобри фестивали во Европа

Фестивалите Таксират и Д Фестивал се во трка за престижните Европски фестивалски награди, најзначајното признание за музичките настани на стариот континент. Двата фестивала, како што информира нивниот организатор Пасворд Продакшн, се единствени од Македонија номинирани во две различни категории заедно со 45 други фестивали од 19 држави од Европа.

Зимскиот Таксират влегува во категоријата за Најдобар фестивал во затоврен простор, додека пак Д Фестивал е номиниран за Најдобар мал фестивал односно категоријата во која спаѓаат фестивалите со капацитет од 10.000 посетители дневно.

По номинацијата, за изборот на победниците главниот збор го има милионската публика од целиот свет која веќе гласа за своите омилени фестивали. Гласањето е отворено за сите, па и за македонската публика која може да ги поддржи фестивали преку овој линк.

Европските фестивалски награди се најзначајното меѓународно признание за препознавање на квалитетот на фестивалските организации на кои се должи европската разновидна и енергична фестивалска сцена. Токму затоа за победниците од секоја категорија одлучуваат оние кои се најважниот дел од музичките фестивали - публиката! Преку отворено гласање на официјалната онлајн платформа (https://www.surveymonkey.com/r/efavoting2022) јавноста ќе може да гласа во сите категории и секако да ги поддржи Таксират и Д Фестивал со својот глас сѐ до 7 декември.

Прогласувањето на победниците ќе биде на 18 јануари 2023, на свеченото доделување на наградите во Гронинген, Холандија. За конечните победници во секоја од категориите се одлучува според гласовите од публиката, но и стручното жири кое го сочинуваат истакнати личности од светската музичка индустрија.

реклама

Исплива видео со Ивана Кнол од 2016: Како изгледаше порано „огнената“ Хрватка?

Read more

Од полноќ поголемо намалување на цените на горивата

Read more

Ана Брнабиќ: Србија е на раб на војна со Косово

Read more

Необичен знак за недостаток на витамин Б12

Read more

МК сцена

Главна вечер и затворање на годинашниот Таксират

Read more

Таксират и Д Фестивал номинирани за најдобри фестивали во Европа

Read more

Прв андерграунд фестивал Ослободуење на Скопје на 12 ноември во Хаус оф Леџендс

Read more

Најголемите хитови на Макфест – дали некогаш ќе се повторат овие рефрени?

Read more
 

Сцена

Најубавата Бонд девојка денес е непрепознатлива

Читај повеќе
  • play_arrow

Селин Дион откри дека страда од ретка невролошка болест

Читај повеќе

Ник Картер обвинет за силување малолетничка

Читај повеќе
  • play_arrow

Продолжението на „Avatar“ ги одушеви критичарите: Филмот е визуелна гозба

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Како изгледа денес згодната и наивна Кенди од Two and a Half Men

Читај повеќе
  • play_arrow

Документарецот за Хари и Меган предизвика контроверзии: Ја мамат јавноста

Читај повеќе
  • play_arrow

Главна вечер и затворање на годинашниот Таксират

Читај повеќе
  • play_arrow

Кијану Ривс откри кој е најтешкиот филм што го снимил досега

Читај повеќе
  • play_arrow

Роберт Дауни Џуниор: Татко ми ме навлече на дрога кога имав 8 години

Читај повеќе