Десет музички ѕвезди за главната вечер на јубилејниот 25-ти Таксират

Таксират, македонскиот најпосетен алтернативен музички фестивал, годинава прославува јубилејно 25-то издание. Овој голем јубилеј, најголемиот зимски урбан музички фестивал во Југоисточна Европа, го одбележува со многубројни концерти и настани, а ја најави и програмата за финалната вечер, со која на 7 декември ќе биде заокружена прославата четврт век Таксират во Скопје.

Главната вечер годинава ги собира Таксират-резидентите, имињата потпишани зад најмасовните концерти, артистите што дефинираа жанрови, но и станаа белег на Таксират, или уште поважно, екипата што на моменти одигра значајна улога во опстојувањето на фестивалот. На 3 сцени, кои ќе бидат поставени во скопската арена „Борис Трајковски“ со настапи на 10 музички ѕвезди, на главната вечер збирно место ќе има и новата генерација, актуелниот бунтовен звук, но и светската алтернативна, транскултурна електронска сцена.

А таа на Таксират годинава пристигнува од Франција со психоделично-ориенталниот електронски звук на „ACID ARAB“ (Ејсид Араб), парискиот музички колектив познат како транскултурен еклектичен спој на музичките стилови од целиот свет. Покрај нив, жанровската фузија во единствен уникатен звук ќе ни ја претстави и извонредниот DUB FX (Даб еф-икс), австралискиот музичар, визионер, уличен уметник и општествен активист, кој на Таксират ќе го промовира новиот долгоочекуван албум „Infinite Reflection“ и, како што самиот нагласува, ќе ја претстави новата димензија на своите концертни настапи.

Главната вечер на Таксират е резервирана и за едни од најпочитуваните балкански изведувачи со убедливо најуспешни интернационални кариери, соработници и големи пријатели на организаторот Пасворд продукција и музички уметници, кои се заслужни за најмасовните и за најенергичните настапи кај нас. Тука спаѓа еден од најдобрите бендови од регионот, „Dubioza kolektiv“, секогаш импресивната екипа која ги освои најголемите светски фестивали и повеќе од 20 години соборува рекорди со огромен број меѓународни концерти преку кои ја имаат освоено публиката од секој дел на планетата. Од македонската сцена, пак, тоа е маестралниот Кирил Џајковски, зачетникот на глобалниот феномен познат како Балкан бит, кој со своето повеќе од 20-годишно творештво се запиша на самиот врв на најценетите музички уметници од Југоисточна Европа.

Покрај Кирил Џајковски, домашната сцена ќе ја претставуваат уште две легендарни имиња, кои се гордост на македонската музичка алтернатива, „SMUT“ (Смат), основоположниците на метал-кор музиката во Македонија и регионот, како и „СТРАЈК“, неприкосновеното рап-име од скопската андерграунд-школа.

Од регионот, покрај „Dubioza kolektiv“ и претходно најавените „LET 3“ од Хрватска, на главната вечер ќе настапат и S.A.R.S., алтернативната рок-група, која со иновативниот музички израз си го заслужи своето место како еден од најатрактивните изведувачи на регионалната музичката сцена, како и Смоке Мардељано, неприкосновен претставник на бунтовната генерација од белградскиот хипхоп, но и Мими Мерцедес, една од првите и најистакнати раперки од српската музичка сцена.

Првото издание на Таксират се одржа во далечната 1999 година. Приказната на скопските таксиратлии почна од Младинскиот културен центар и преку изминатите изданија ги надживеа и ги обележа со култни концерти, „Сајмиште“, „Метрополис арената“ и дополнителните хали, низа концертни простори насекаде во Скопје и Таксират сè уште е тука!

Годинава, јубилејното 25-то издание се одржува со програма која вкупно брои повеќе од 60 концерти и настапи на разни локации во Скопје, а која ќе биде заокружена со финалната прослава и настапите на овие 10 музички ѕвезди во една главна вечер, на 7 декември, во арената „Борис Трајковски“.

Билетите за главната вечер на Таксират се веќе пуштени во продажба со најповолната супер промотивна цена од 700 денари, резервирана за најбрзите 1.000 купувачи во продажната мрежа на МК тикетс.

Фото: Филип Здравески (Кајгана)
Тагови
реклама

Како да се ослободите од мувлата што се лепи на силиконот во веце?

Read more

Што да направите во случај да ви прегрее моторот на автомобилот?

Read more

Колку чекори дневно треба да правите за да бидете фит?

Read more

Сите ајкули тестирани на кокаин во Бразил биле позитивни

Read more

МК сцена

Влатко Стефановски слави 50 години кариера

Read more

Концерт „Најдоброто од Копров” на Скопско лето

Read more

На 7 и 8 јуни по петти пат фестивалот Metal Discharge во Битола

Read more

Режисерка од Нов Зеланд сними филм инспирирана од Пред дождот на Милчо Манчевски

Read more
 

Сцена

  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе

Netflix „експлодира“

Читај повеќе

Адвокатот на Шајло Џоли откри детали за исфрлањето на „Пит“ од нејзиното презиме

Читај повеќе
  • play_arrow

Објавени номинациите за наградите Еми, се издвојуваат две серии

Читај повеќе
  • play_arrow

Искрен трејлер за Godzilla x Kong: The New Empire

Читај повеќе
  • play_arrow

Трејлерот за воениот филм со Кејт Винслет ги одушеви фановите: Таа жена нема лоша улога

Читај повеќе

Џони Деп има нова љубов: Си најде среќа со 33 години помлада руска манекенка

Читај повеќе
  • play_arrow

Шоу на Шакира на финалето од Копа Америка: Изведбата вклучуваше ВИ елементи

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе