Научници открија која храна го зголемува ризикот од рак

Научници од Сингапур неодамна открија загрижувачка врска помеѓу консумирањето одредени намирници и зголемениот ризик од рак.

Според The ​​Mirror, тим истражувачи откриле дека јадењето мрсна и слатка храна предизвикува телото да произведува соединение кое може привремено да ја исклучи способноста на генот кој е клучен за сузбивање на туморите.

Во едно откритие, беше откриено дека метилглиоксал има способност да ја блокира способноста за борба против ракот на генот BRCA2.

Водечкиот истражувач и директор на Центарот за истражување на рак на Националниот универзитет во Сингапур, д-р Ашок Венкитараман, рече дека метилглиоксалот го активира уништувањето на генот BRCA2, а со тоа ја намалува неговата активност во клетките. Иако овој ефект е привремен, неговото дејство може да ја спречи функцијата на BRCA2 во превенцијата на туморот.

Тој објасни дека честото консумирање на ултраобработена храна богата со масти и шеќер може да доведе до зголемено генетско оштетување и зголемен ризик од рак.

„Откривме дека метилглиоксалот ја инхибира функцијата на BRCA2 за спречување на туморот, што на крајот предизвикува грешки во нашата ДНК кои се рани предупредувачки знаци за развој на рак“, објасни тој.

Студијата исто така забележа дека луѓето со дијабетес и преддијабетес често имаат високо ниво на метилглиоксал. Истражувачите предупредија дека се потребни дополнителни истражувања, бидејќи студијата беше спроведена на клеточни култури, а не на човечки субјекти. Патем, оваа студија беше објавена во списанието Cell.

реклама

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Read more

Колапс на системот ширум светот: Погодени банки, медиуми и компании, приземјени авиони

Read more

Фармацевт објасни кои лекови никогаш не треба да се земаат заедно

Read more

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Здравје

Како по природен пат да го намалите лошиот холестерол?

Read more

Жените кои работат во ноќни смени се изложени на поголем ризик од канцер

Read more

Кардиолог објасни како телото страда при екстремни жештини

Read more

Лекови кои предизвикуваат алергиска реакција кога сте изложени на сонце

Read more
 

Магазин

Како по природен пат да го намалите лошиот холестерол?

Читај повеќе

Полната Месечина на 21 јули носи турбуленции: Кој хороскопски знак ќе „пукне“?

Читај повеќе

Жените кои работат во ноќни смени се изложени на поголем ризик од канцер

Читај повеќе

Дали родителскиот инстинкт кај човекот е вроден?

Читај повеќе

Кардиолог објасни како телото страда при екстремни жештини

Читај повеќе
  • play_arrow

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Читај повеќе

Редовниот секс го подобрува помнењето

Читај повеќе

Како да ги избегнете штетните последици од користењето клима-уред?

Читај повеќе

Лекови кои предизвикуваат алергиска реакција кога сте изложени на сонце

Читај повеќе