Доларот ослабе, цената на нафтата порасна

Цените на акциите во Азија пораснаа бидејќи инвеститорите беа охрабрени од вчерашниот скок на берзанските индекси на Волстрит и помалото од очекуваното зголемување на стапките на австралиската централна банка.

Индексот MSCI на азиско-пацифичките акции, без јапонските акции, по неколкудневниот пад порасна за 1,6 отсто околу 19 часот.

Во исто време, индексот Nikkei скокна за 2,8 отсто на берзата во Токио, додека цените на акциите во Јужна Кореја и Австралија пораснаа меѓу 2,3 и 3,6 отсто. Во Шангај и Хонгконг денеска поради празникот нема работа.

Силниот скок на цените на акциите во Австралија е благодарение на одлуката на тамошната централна банка да ги зголеми каматните стапки за само 0,25 процентни поени, на 2,60 отсто, додека се очекуваше пораст од 0,50 процентни поени.

Ова е шесто последователно зголемување на цената на парите од страна на австралиската централна банка, но инвеститорите беа охрабрени од пораката на првиот човек на банката дека ситуацијата дозволува поблаго заострување на монетарната политика. Тоа значи дека оценуваат дека се намалуваат инфлаторните притисоци.

На пазарот позитивно влијаеше и смирувањето на ситуацијата во Британија, откако владата се откажа од контроверзниот план за намалување на даноците за најбогатите и драстично зголемување на јавниот долг.

Трас предизвика земјотреси

Финансискиот план предложен од владата на премиерката Лиз Трас пред десет дена предизвика потреси низ финансиските пазари и ја потопи фунтата на рекордно ниско ниво од 1,0327 долари.

Сепак, благодарение на интервенцијата на британската централна банка на пазарот на обврзници, курсот на фунтата последниве денови закрепна, па утринава се движи околу 1,13 долари.

Азиските инвеститори беа охрабрени и од вчерашниот силен раст на Волстрит. Dow Jones порасна за 2,66 отсто, додека S&P 500 скокна за 2,59 отсто, а Nasdaq индексот за 2,27 отсто.

Ова се должи, меѓу другото, на падот на приносите на обврзниците, кои силно се зголемија во последните недели поради зголемувањето на каматните стапки на ФЕД.

„Падот на приносите е позитивен за берзата бидејќи ја поддржува побарувачката за поризични инвестиции“, вели Арт Хоган, стратег во B. Riley Wealth.

Позитивно на пазарот имаа и податоците кои укажуваат на забавување на економскиот раст.

Ова е најбавниот раст на активноста во речиси две и пол години

Извештајот на Институтот за управување со набавки (ISM) покажа дека PMI индексот на производствената активност во септември изнесува 50,9 поени, што е најбавниот раст на активноста за речиси две и пол години.

Истовремено, паднаа и новите нарачки, што, според аналитичарите, може да значи дека побарувачката за стоки е ослабена поради зголемувањето на каматните стапки. И тоа може да ја забави инфлацијата.

„Овие податоци се всушност послаби од очекуваното, што е невообичаено добра вест за берзата. Неодамна добрите економски показатели ги поттикнаа инвеститорите да продаваат акции, а сега за прв пат негативните вести поттикнаа купување акции“, објаснува Арт Хоган.

Доларот дополнително ослабе, цената на нафтата порасна

И на валутните пазари вредноста на доларот во однос на кошницата валути падна втор ден по ред.

Индексот на доларот кој ја покажува вредноста на американскиот долар во однос на другите шест најважни светски валути се движи околу 111,55 поени, додека вчера во овој момент изнесуваше 112,10 поени.

Истовремено, курсот на доларот во однос на јапонската валута е стабилен околу 144,75 јени, колку што беше и вчера во овој момент.

Сепак, американската валута ослабе во однос на европската, па цената на еврото достигна 0,9840 долари, додека вчера во овој момент таа изнесуваше 0,9810 долари.

Цените на нафтата, од друга страна, пораснаа втор ден по ред, бидејќи се очекува ОПЕК и неговите сојузници да го намалат производството за 500.000 до 1 милион барели дневно на состанокот на 5 октомври.

Цената на барелот на лондонскиот пазар утринава порасна за 0,41 отсто, на 89,25 долари, додека на американскиот пазар цената на барелот порасна за 0,23 отсто, на 83,82 долари.

реклама

Пет застрашувачки пророштва на Баба Ванѓа за 2023 година

Read more

Приватните превозници во петок ќе го блокираат Скопје со 200 автобуси

Read more

Дали беше паметно да оживееме древни вируси од сибирскиот вечен мраз?

Read more

Како киселата зелка го чува имунитетот?

Read more

Бизнис

Катар и Германија потпишаа 15-годишен договор за снабдување со гас

Read more

Од почетокот на ноември цената на нафтата се намали за 14 долари

Read more

Ирска го казни Facebook со 265 милиони евра

Read more

Три нови трендови: Глобалната економија е пред сериозни шокови

Read more
 

Вести

Oд утре леб и за 32 денара, поевтини млечни производи по Нова година

Читај повеќе

Повремени врнежи од дожд, а на планините од снег

Читај повеќе

Малолетничка од Аеродром со нож ја нападнала мајка си

Читај повеќе

ОН: Подготвена е првата пратка со руско ѓубриво за Африка

Читај повеќе

Судот му даде рок до 5 декември на Бирото за супервештачењето за Ласкарци

Читај повеќе

Во штипската модуларна болница украдени 20 до 30 метри бакарни цевки

Читај повеќе

Првпат во историјата, помалку од 50% од Британците се идентификуваат како христијани

Читај повеќе

Кривична за скопјанец, на полицајци лажно им се претставил како полициски службеник

Читај повеќе

Германскиот претседател Штајнмајер пречекан со највисоки државни и воени почести

Читај повеќе