Македонија

МЗ: Тринаесетмесечно дете од тетовско почина од компликации од морбили

11. февруари 2019 - 12:32 | МИА

Скопје, 11 февруари 2019 (МИА) – Министерството за здравство соопшти дека синоќа на Клиниката за детски болести починало 13-месечно дете од тетовскиот регион од компликации предизвикани од морбили. Детето претходно не било вакцинирано.

Министерството за здравство во соопштението изразува жалење за смртта на детето, како резултат на компликации од морбили (мали сипаници), болест која може да се спречи со вакцинација.

Од Министерството апелираат до сите родители, најодговорно да ги сфатат препораките за вакцинирање со МРП вакцината, која заштитува од ова сериозно заразно заболување. Вакцината во здравствените домови се аплицира бесплатно, а вакцините се со проверен квалитет.

Коментирај