Навални префрлен во затворска колонија надвор од Москва

Шефот на Руската федерална казнена служба, Александар Калашников, потврди дека рускиот опозиционер Алексеј Навални е префрлен во затворска колонија надвор од Москва, каде треба да отслужи казна од две и пол години затвор, пренесе агенцијата ТАСС.

Калашников изјавил дека во казнената колонија, којашто не ја именувал, нема опасност по безбедноста или здравјето на Навални и дека таму ќе има прифатливи услови.

„Навални ќе биде во целосно прифатливи услови. Доколку тој сака, ќе биде вклучен во производствени активности“, рече Калашников.

ТАСС наведе дека судот во Москва ја замени условната казна на Навални за случајот „Ив Роше“ со вистинска затворска казна за повеќе прекршувања на казнените услови, а Московскиот градски суд ја потврди пресудата на 20 февруари и таа тогаш стапи на сила.

Адвокатот на Навални вчера изјави дека рускиот опозиционер е пренесен во затвор надвор од Москва, а руските медиуми известуваат дека Навални, кој беше привремено во најстрого чуваниот затвор во Москва, ќе биде префрлен во установа на западот на Русија. 

реклама

Баљум Баљум и Тетово велоград

Read more

Кран го донесе огромниот кревет во новата вила на Роналдо

Read more

Челси, Сити и Реал пред исфрлање од ЛШ, одлуката в петок

Read more

Трикови кои треба да ги знае секој кој кампува

Read more

Свет

Америка ја чека пресудата за убиството на Џорџ Флојд

Read more

СЗО ја продолжува меѓународната здравствена вонредна состојба

Read more

Ново истражување покажа ефикасност од 97,6% на Спутник V

Read more

ЕУ „заработи“ 1,2 тpилиoни евра поради Брегзит

Read more
 

Вести

Австрија ќе испрати 651.000 дози вакцини од ЕУ за Западен Балкан

Читај повеќе

Америка ја чека пресудата за убиството на Џорџ Флојд

Читај повеќе

Комисијата за заразни болести препорача продолжување на рестриктивните мерки

Читај повеќе

Облачно со повремен дожд и грмежи

Читај повеќе

Стигна првата пратка од 10.530 дози од вакцината Pfizer

Читај повеќе

Од утре аплицирање за поддршка на платите и детали за шестиот антикризен пакет

Читај повеќе

Филипче: Младиот Иле полека заздравува

Читај повеќе

Костадиновска Стојчевска тврди дека не сторила кривично дело, Битиќи со поддршка: „И јас сум Бисера“

Читај повеќе

СЗО ја продолжува меѓународната здравствена вонредна состојба

Читај повеќе