Објавено уште едно видео од бруталното однесување на полицијата кон Џорџ Флојд

Смртта на Џорџ Флојд овие денови е главна вест во светот. Судирите меѓу демонстрантите и полицијата не престануваат и покрај тоа што беше воведен полицискиот час за да се спречат насилните протести.

46-годишниот Флојд почина минатиот понеделник. На снимката којашто беше објавена на социјалните мрежи, снимена од случаен минувач, се гледа како Флојд лежи на земја со лисици на рацете, моли за помош и повторува дека не може да дише. Во таква положба, со приклештен врат, полицаецот со едното колено го држи Флојд повеќе од седум минути, иако тој го моли за помош. 

Инцидентот започнал кога вработен во продавница повикал полиција бидејќи Флојд, наводно, сакал да плати цигари со лажна банкнота од 20 долари.

Но, пред Флојд да заврши на под, полицајците го тепале. Ова го покажуваат снимките од безбедносните камери на кои се гледа како неколку полицајци се обидуваат да го смират Флојд со ќотек.

Еден полицаец чува стража, а останатите го тепаат.

Полицаецот кој го уби Флојд,  Дерек Шовен е уапсен, но Американците сакаат неговото обвинение да биде за убиство со предумисла и да бидат уапсени тројцата други полицајци кои учествува при апсењето.

Remote video URL
реклама

Не може да ги надмудрите луѓето родени во овие 3 хороскопски знаци

Read more

Казна затвор 19 години за Ангела Ѓорѓиевска за убиството на Пино

Read more

Се самоуби внукот на Елвис Присли, Бенџамин Кео

Read more

Гејтс: Лекот и вакцините треба да бидат достапни за сите, не само за богатите

Read more

Свет

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Read more

СЗО: Кризата со коронавирусот може да се продлабочи

Read more

Градоначалникот на Сеул кој се самоуби бил обвинет за сексуална злоупотреба

Read more

Гејтс: Лекот и вакцините треба да бидат достапни за сите, не само за богатите

Read more

Вести

Усвоени здравствените протоколи за работа на плажите и базените

Читај повеќе

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

МЗ: Денеска 6 лица даруваа крвна плазма, досега се обезбедени 52 единици за третман на пациенти

Читај повеќе

СЗО: Кризата со коронавирусот може да се продлабочи

Читај повеќе

До 15 часот гласале 340 лица со COVID-19 и во самоизолација

Читај повеќе

Двајца мигранти држеле во заложништво други 19 мигранти во Ваксинце

Читај повеќе

Косово воведе задолжителен тест за COVID-19 за граѓаните на Северна Македонија, БиХ и Црна Гора

Читај повеќе

Чаир со над 300 активни случаи на заразени со коронавирус

Читај повеќе

Нови 88 случаи на COVID-19, најмногу во Скопје

Читај повеќе