Стигна првата реакција на Москва за влезот на Финска во НАТО

МАКФАКС
/ 03.04.2023 / 14:49

По веста дека Финска утре ќе се приклучи на пактот за НАТО, официјална Москва веднаш најави зајакнување на силите на западот на земјата.

Рускиот заменик-министер за надворешни работи, Александар Груско, изјави дека Русија ќе ги зајакне воените капацитети во своите западни и северозападни региони како одговор на очекуваниот пристап на Финска во НАТО, објави државната новинска агенција РИ.

За пристапувањето на Финска во НАТО потврдија од кабинетот на претседателот на државата. Финска станува полноправна членка откако турскиот парламент во четвртокот ја ратификува точката со која ѝ се дозволува на Финска да му се приклучи на НАТО отворајќи го патот на Хелсинки да се приклучи на западната воена алијанса.

Турскиот парламент беше последниот меѓу 30-те члена на алијансата што го ратификуваше членството на Финска откако претходно унгарскиот законодавен дом го стори тоа.

Финска и Шведска заеднички поднесоа барање за членство во НАТО во мај минатата година поради руската инвазија на Украина, но Турција го блокира пристапувањето на Шведска, која ја обвинува дека има засолниште на, како што вели, членовите на терористичките групи и побара нивна екстрадиција.

Анкара првенствено мисли на забранетата Курдистанска работничка партија (ПКК), која ја смета за терористичка организација.

Тагови
реклама

Лекар советува каков чај да пиете за намалување на крвниот притисок

Read more

Скопје за време на Прва светска војна

Read more

3 едноставни чекори како да ослабите 10 килограми

Read more

Џеј Ло затечена од новинар кој ја праша за разводот од Бен Афлек

Read more

Свет

Генералното собрание на ОН ја усвои Резолуцијата за геноцидот во Сребреница

Read more

И Русија е за независна Палестина

Read more

Нови детали за атентатот на Фицо: Атентаторот бил проукраински

Read more

Норвешка ги затвора границите за руски туристи

Read more
 

Вести

Генералното собрание на ОН ја усвои Резолуцијата за геноцидот во Сребреница

Читај повеќе

Драмскиот театар Скопје гостува на фестивалот РУТА во Сараево

Читај повеќе

И Русија е за независна Палестина

Читај повеќе

Силјановска телефонски разговарала со Зеленски: Украинскиот народ може и во иднина да смета на македонското сојузништво и пријателство

Читај повеќе

Им ветувал виза за странска земја: Измамник од Скопје земал по 1.000 евра од лице

Читај повеќе

Нови детали за атентатот на Фицо: Атентаторот бил проукраински

Читај повеќе

Таравари: Конечен договор со ВМРО-ДПМНЕ денеска или утре

Читај повеќе

Биљана Стојановска ќе ја промовира третата книга поезија „Додека спиеш“

Читај повеќе

Радев: Позитивен знак е желбата на претседателката за средба, очекуваме промена на реториката и крај на јазикот на омраза

Читај повеќе