За фрлање маски и ракавици на улица во Рим казна до 500 евра

Б.С.Б.
/ 26.05.2020 / 15:47

Во Рим се воведени парични казни до 500 евра за фрлање ракавици и маски на улица. Тоа е предвидено со наредба потпишана од градоначалничката на главниот град на Италија, Вирџинија Раџи.

„Во овие месеци на задолжителна хигиена нашите вработени во Одделот за комунална хигиена пријавија бројни примери за собирање на употребени ракавици и маски фрлени на улица од некултурни луѓе“, изјави Раџи.

Уредбата за казна за фрлени предмети по улица ќе важи до 31 јули.

На улиците низ главниот град често може да се видат вакви видови на лични предмети фрлени низ различни места наместо во контејнери. Тие не само што се потенцијална опасност за ширење на зараза, туку истовремено ја оштетуваат животната средина.

Во Италија повеќе од 230.150 луѓе беа заразени со коронавирусот, особено на северот од земјата. Од почетокот на корона-кризата во февруари досега починаа 32.877 луѓе.

реклама

Зошто авионите не летаат преку Тихиот Океан?

Read more

Го зголемува ризикот од инфекција: Кој е најлошиот избор на заштитна маска?

Read more

Најнезаборавните пенали во поновата фудбалска историја

Read more

Какви порно филмови сака секој хороскопски знак?

Read more

Свет

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Read more

СЗО: Ставете ги контактите во изолација

Read more

Силен земјотрес ја погоди Алјаска, издадено предупредување за цунами

Read more

Предупредување од Русија: Постои ризик од епидемии на вештачки вируси

Read more

Вести

Филипче: Болничките капацитети се исполнуваат, примени пациенти и во модуларната болница

Читај повеќе

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Нови 408 случаи на COVID-19, оздравени 280, починати четири лица

Читај повеќе

Најдено починато лице во Затвор Скопје

Читај повеќе

Филипче: Мерките за заштита од COVID-19 кои се во Собранието итно да се донесат

Читај повеќе

Преку партнерството на Httpool со Spotify, брендовите ќе можат да им се обратат на љубителите на музиката

Читај повеќе

Физичка пресметка помеѓу кичевци, eдниот заврши во Ургентен

Читај повеќе

Заев: Има сериозни аргументаци за носењето маски на отворено

Читај повеќе

Заев: Бугарија не бара промена на Уставот

Читај повеќе