Заразениот доктор од Битола со апел: И при најмал сомнеж тестирајте се

Министерството за здравство денеска објави дека има прв случај на заразен од коронавирус и во Битола.

Станува збор за доктор Христијан Трпчевски од приватната болница Плодност, кој на својот Facebook профил објави дека е носител на коронавирус и им се обрати јавно на битолчани да не го осудуваат.

Тој советува и при најмал сомнеж за добивање на вирусот луѓето да бидат упорни и да се тестираат за да го исклучат неговото постоење. Докторот посочува дека неговиот прв тест бил негативен и ако не го направел вториот тест, болеста ќе поминеше како грип.

Тој вели дека во последните 60 дена релацијата на неговото движење била болница „Плодност“- дома и обратно и никаде на друго место. Заклучува дека вирусот го добил од пациентка која била на преглед и покрај почитувањето на сите епидемиолошки мерки преземени во болницата како дезинфекција на раце, носење маски и визири и постојано бришење подови и други површини со средства за дезинфекција. И покрај сите преземени мерки и строгата контрола докторот објаснува дека е можно некој асимптоматски носител да го пренесе вирусот.

Сега тој јавно им се обрати на битолчани да не го осудуваат туку од целата ситуација да извлечат заклучок и при најмал сомнеж да се тестираат за да го исклучат постоењето на вирусот.

„Јас се тестирав и покрај тоа што ми е лекарска обврска да спасувам животи, спасив многу животи на поинаков начин“, вели докторот во обраќањето до битолчани.

реклама

La Casa de Papel добива петта и шеста сезона

Read more

Американски и грчки воени авиони утре со прелет над Скопје ќе го поздрават членството на РСМ во НАТО

Read more

Нови 52 случаи на COVID-19, се очекува прес-конференција на Филипче

Read more

Бегство од Дубаи: Каде се исчезнатите принцези?

Read more

Македонија

Заев: Бројките на новозаболени се директна последица од неработењето на Чулев

Read more

Семејство на починат кој бил заразен со COVID-19 одбива комуникација со епидемиолозите

Read more

Жива музика, играње на маса, гушкање, што сè затекнаа пазарните инспектори синоќа?

Read more

Филипче: Не може да живееме вечно затворени

Read more

Вести

Wizz Air ќе лета од Скопје за Салцбург од 3 јули

Читај повеќе

Заев: Бројките на новозаболени се директна последица од неработењето на Чулев

Читај повеќе

Семејство на починат кој бил заразен со COVID-19 одбива комуникација со епидемиолозите

Читај повеќе

Жива музика, играње на маса, гушкање, што сè затекнаа пазарните инспектори синоќа?

Читај повеќе

Филипче: Не може да живееме вечно затворени

Читај повеќе

Министерот Чулев бара од ОЈО да истражи дали има кршење на законите во АНБ

Читај повеќе
  • play_arrow

Можни се локализирани карантини во општини каде не се почитуваат мерките

Читај повеќе

Коцарев: МАНУ ги истражува причините за различната клиничка слика на COVID-19 кај заболените

Читај повеќе

Отфрлена кривичната пријава во врска со планинарската несреќа на Кајмакчалан

Читај повеќе