Фудбал

Алексис Санчез стрелец во убедливата победа на Чиле против Јапонија

18. јуни 2019 - 10:18 | МИА/КАЈГАНА

Сао Пауло, 18 јуни 2019 (МИА) – Комплетирано е првото коло во фудбалскиот Куп на Америка, откако ноќеска во Сао Пауло се одигра средбата меѓу Чиле и Јапонија. Чилеанците забележаа убедлива победа со 4:0.

Двоен стрелец беше Едуардо Варгас, по еднаш реализираа Ерик Пулгар и Алексис Санчез.

Во поредокот во Ц-групата, Уругвај и Чиле се на првите две места со по три бода и идентична гол-разлика, Еквадор и Јапонија се без бодови.

Вечер со делот Боливија – Перу ќе стартува второто коло.

Коментирај