Кајрен Вилсон за прв пат во кариерата стана светски шампион во снукер

Англичанецот Кајрен Вилсон за прв пат во кариерата го освои Светското првенство и стигна до најголемиот трофеј во својата снукер кариера.

Најдобрите светски играчи Рони О'Саливен, Џад Трамп, Марк Ален и Џон Хигинс доживеаја вистински дебакл и не стигнаа ниту до полуфиналето, што го искористи 32-годишниот Вилсон и стана светски шампион.

Вилсон немаше проблеми на ниту еден од петте меча на Светското првенство што се одржа во Шефилд и рутински ја освои титулата.

Со ред паднаа Доминик Дејл (10:1), Џо О'Конор (13:6), Џон Хигинс (13:8), Дејвид Гилберт (17:11), Џек Џонс (18:14).

Remote video URL

Тој беше особено импресивен во финалето против Џонс бидејќи водеше со 7:0 и веќе тогаш беше јасно дека ќе стигне до трофејот. Велшанецот во неколку наврати заостануваше три фрејма (11:8, 13:10, 17:14), но во ниту еден момент победата на Вилсон не беше доведена во прашање.

Remote video URL
Тагови
реклама

Останати спортови

Титмус постави нов светски рекорд на 200 метри слободно

Read more

Осумгодишниот Павел Наков е државен првак во спортска гимнастика

Read more

Тешка повреда на олимписката шампионка во спринт

Read more

Ивановски на ЕП постави нов државен рекорд во полумаратон

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Новак Ѓоковиќ почна да тренира по операцијата на коленото

Читај повеќе
  • play_arrow

Навивач на Шкотска изведе иконска сцена од Braveheart пред стотици Германци

Читај повеќе
  • play_arrow

Словенија го освои ЕУРО 2024, ама во најдобро пиво

Читај повеќе

ПСЖ за 20 милиони го купи најдобриот руски голман

Читај повеќе
  • play_arrow

Далас на крилјата на Дончиќ го замрзна Бостон на -38 и ја продолжи финалната серија

Читај повеќе

Трагедија: Почина голманот на Црна Гора, Матија Шаркиќ

Читај повеќе

Спалети им забрани многу работи на фудбалерите на Италија

Читај повеќе

Пепе и Роналдо се најстарите фудбалери на ЕУРО 2024

Читај повеќе

Надал поради Олимпијадата го пропушта Вимблдон

Читај повеќе