Америка е пред граѓанска војна, предупредува милијардерот Далио

Американскиот милијардер и основач на инвестициската компанија Bridgewater Associates, Реј Далио, на Twitter напиша дека САД се на работ на граѓанска војна.

„Верувам дека сме на работ на страшна граѓанска војна (како што опишав во серијата ‘Менување на светскиот поредок’), каде што сме на раскрсница меѓу влегување во пеколот на борбата или повлекување за да работиме заедно за мир и просперитет“, напиша Далио.

Тој посочи дека се поставува прашањето дали претседателот и двете страни ќе го постигнат тоа и додаде дека убави зборови и добар дух не се доволни.

URL

„Луѓето ќе мора да се договорат за ‘правење на колачот’ и како да го поделат, а за тоа ќе бидат потребни револуционерни промени“, напиша милијардерот.

Далио оцени дека Соединетите Американски Држави сè уште се во „ужасна финансиска состојба“ и дека тие сè уште се „ужасно поделени“, но додаде дека му се допаѓа тоа што го слушнал од претседателот Џо Бајден на инаугурацијата.

Тагови
реклама

Кои здравствени проблеми ги имаат мажите поради нередовен секс?

Read more

Peugeot го смени „лавчето“ – дали ви се допаѓа?

Read more

Како изгледа животот во Јакутија на -50 степени Целзиусови?

Read more

Прв воздушен напад на САД по наредба на Џо Бајден, 17 загинати

Read more

Свет

Животот во Австралија постепено се враќа во нормала

Read more

СЗО: Договорите на богатите земји го загрозуваат Ковакс

Read more

Навални префрлен во затворска колонија надвор од Москва

Read more

Кралицата Елизабета ги повика Британците да се вакцинираат

Read more
 

Вести

Во Хрватска потврдени два случаи на јужноафриканскиот сој

Читај повеќе

Следните неколку дена ќе се знае кога ќе пристигнат кинеските и руските вакцини, најави Филипче

Читај повеќе

Од утре пониски температури од 7 до 10 степени

Читај повеќе

Тешка сообраќајна несреќа во Визбегово, повредени четири лица

Читај повеќе

Од понеделник почнува првата фаза на пописот

Читај повеќе

Мицкоски позитивен на COVID-19

Читај повеќе

Претрес во Битола, запленет амфетамин, приведено едно лице

Читај повеќе
  • play_arrow

Животот во Австралија постепено се враќа во нормала

Читај повеќе
  • play_arrow

Филипче: Здравствените работници покажаа истрајност, професионалност и патриотизам на највисоко ниво

Читај повеќе