Балканските пасоши во 2024: Грчкиот најсилен, косовскиот најслаб

Силината на пасошите на државите од Балканскиот Полуостров е рангирана според VisaGuide Passport Index во најновото рангирање за февруари 2024 година.

Според силината, најдобро стои пасошот на Грција кој е на 21. место во светот, а со тоа и прв на Балканот.

Следуваат пасошите на Хрватска и Словенија, 24. и 25-ти во светот.

Потоа се оние на Романија на 36. место и на Бугарија на 40-тото.

Голема разлика има во однос на оние држави што не се членки на Европската Унија. Нив ги предводи Србија на 65. место, Црна Гора на 75-тото, Македонија на 78. место, Албанија на 81. и Босна и Херцеговина на 82. место.

Убедливо најслабо рангиран балкански пасош е оној на Косово, кој е на 98. место во светот.

Тагови
реклама

Топ 5 најдолговечни животни - некои живеат и илјадници години

Read more

Зошто никогаш не треба да користите мобилен телефон додека сте во тоалет?

Read more

Колку често мажите и жените помислуваат на секс?

Read more

Како би изгледала Европа ако светското море се подигне за 100 метри?

Read more

Регион

Вучиќ: За три до четири месеци ќе биде најлошата ситуација од 1945 година

Read more

Грција реагира за употребата на името Македонија во изборната кампања

Read more

Судир меѓу демонстрантите и полицијата во Тирана: Летаат факели и молотови коктели

Read more

Грција го исполни ветувањето: Бесплатен одмор за сите туристи што лани го преживеаја пoжарот на Родос

Read more
 

Вести

Г7 подготвува мерки против Иран

Читај повеќе

Од ДУИ ме нарекуваат анти Албанец и ксенофоб затоа што гласно говорам за нивниот криминал, рече Мицкоски

Читај повеќе

Сообраќајка со полициско возило во Скопје, шестмина повредени

Читај повеќе

Деветвалентната ХПВ-вакцина достапна кај нас од следниот месец

Читај повеќе

Тепачка во штипскиот затвор, надвор стигнала и поддршка од 30 лица

Читај повеќе

Двајца повредени во пожар во куќа во Скопје

Читај повеќе

Вучиќ: За три до четири месеци ќе биде најлошата ситуација од 1945 година

Читај повеќе

Изложба на карикатури од Фестивалот за хумор и сатира IN VINICA VERITAS во Крива Паланка

Читај повеќе
  • play_arrow

Украинците имаат нови моќни дронови во кампањата против Русија

Читај повеќе