Џигер со кромид натопен во млеко - за најдобар вкус

Џигер е многу поволно јадење кое можете да го направите за само половина час, а со неколку трикови ќе биде уште повкусно.

Џигер со кромид лесно се прави и за малку пари ќе добиете многу зачинето, гурманско јадење. Покрај тоа, три работи ќе го направат џигерот уште повкусен. Потопете го во млеко, за време на пржењето превртувајте го што помалку и не пржете долго.

Потребни состојки:

  • 1 кг исечен говедски џигер
  • 130 мл млеко
  • 60 гр путер
  • 2 големи кромида
  • 250 гр повеќенаменско брашно
  • сол
  • бибер
  • магдонос

Подготовка:

Внимателно исплакнете ги парчињата џигер под ладна вода и исушете ги со убрус. Ставете ги во плиток сад и покријте ги со млеко, колку да се покрие месото. Оставете да отстои додека го подготвувате кромидот. Потопувањето во млеко ја отстранува горчината.

Растопете 2 лажици путер во голема тава на средна топлина. Додадете ги исечените прстени кромид, пржете и мешајте додека не омекне, околу 3 до 5 минути. Префрлете го кромидот во сад и оставете ја тавата на страна.

Ставете го брашното на чинија, зачинете со сол и бибер. Исцедете го млекото од парчињата џигер, а потоа валкајте ги парчињата во смесата со брашно.

Во истата тава растопете ги преостанатите 2 лажици путер; зголемете ја топлината на средновисока и испржете ги парчињата џигер до златно кафена боја, околу 3 до 4 минути од секоја страна. Вратете го кромидот во тавче и намалете ја топлината на средна; продолжете да пржите додека внатрешноста на џигерот не стане малку розова, или подолго по ваш вкус.

За послужување украсете со сечкан магдонос.

Тагови
реклама

Вучиќ: Вечерва ставив крај на кариерата

Read more

Како правилно се чисти чергичето пред врата?

Read more

Лекар советува каков чај да пиете за намалување на крвниот притисок

Read more

Земјотрес рано утринава ја погоди Грција

Read more

Рецепти

Тајна состојка во пржениот кромид за трипати повкусни јадења

Read more

За гурмани во кујната: Пица бурито

Read more

Рецепт на денот: Копани со брокула во сос од павлака и сенф

Read more

Неколку трикови за идеални пржени лепчиња

Read more
 

Магазин

Викенд хорскоп од 24 до 26 мај: Лавот е полн со емпатија, Вагата конечно се опушта

Читај повеќе

Како да се ослободите од мравките во домот?

Читај повеќе

Зошто децата стануваат понемирни кога се со родителите?

Читај повеќе

Трите најздрави намирници во светот, научно докажано

Читај повеќе

Откријте ги помалку познатите ерогени зони за фантастичен секс

Читај повеќе

Три суплементи што може да бидат штетни за мозокот ако се земаат непотребно

Читај повеќе

7 знаци дека сте станале фитнес зависник и веќе на сите им сте преку глава

Читај повеќе

Зошто е важно да ја бришете прашината од листовите на собните растенија?

Читај повеќе

Докторка објасни сè што треба да знаеме за новиот сој на коронавирус

Читај повеќе