Болтон: Ако Трамп победи, САД ќе го напуштат НАТО

Џон Болтон, поранешен советник за национална безбедност на претседателот на САД, истакна дека ако Доналд Трамп добие втор претседателски мандат, САД можат да излезат од НАТО.

Тој е убеден дека во случај на победа на изборите „политичките ограничувања за него во голема мерка ќе се минимизираат“.

– Сметам дека тоа е можно во (случај на) негов втор мандат. Мислам дека тоа ќе биде голема грешка за САД. Но, многу одлуки на Трамп во однос на прашањата за внатрешната безбедност не се засноваат на критериуми на конкретни варијанти на политики, од кои тој избира. Тие се засновани на неговото лично убедување за тоа какви резултати за внатрешната политика ќе донесе едно или друго решение, изјави денеска Болтон во интервју за руската телевизија Дожд.

Болтон смета дека НАТО не може да постои без САД.

– Сметам дека тоа ќе биде грешка, многу голема грешка за Западот во целина. Од друга страна, Русија не обрнува доволно внимание на глобалните предизвици, кои во 21 век Кина ги претставува за сите. Така што, фактичкиот колапс на НАТО, за што ние сега овде можеме да зборуваме хипотетички, но ако се случи, тоа ќе го направи светот уште похаотичен отколку сега, истакна тој.

Болтон беше на советник за национална безбедност на Трамп од април 2018 од септември 2019 година. Тој замина од функцијата поради несогласувања со шефот на државата. Неговата книга, „The Room Where It Happened“ (Собата каде се случуваше сè) имаше обиди да се забрани од страна на Министерството за правда на САД.

Меѓудругото, во неа стои дека Трамп барал САД да го напуштат НАТО.

реклама

Долго чувана тајна: Србите погодиле и втор F-117 за време на бомбардирањето на НАТО

Read more

Ноќеска регистриран земјотрес во скопското епицентрално подрачје

Read more

Кинески виролог предупредува: Нови видови коронавирус се закана за луѓето

Read more

Непознат објект прелета покрај Земјата, научниците не знаат што е

Read more

Свет

Бајден: Вакцинацијата во САД нема да биде задолжителна

Read more

Нов „предизвикан“ земјотрес регистриран во Стразбур

Read more

Разбиена мрежа за шверц на тутун и проституција меѓу Бугарија и Франција

Read more

Ердоган: Се надевам дека Франција ќе се ослободи од Макрон

Read more

Вести

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 881 пациент, има слободни кревети

Читај повеќе

Каракачанов се согласи со Заев: Власта во Бугарија била со Хитлер, но тоа не значи дека Бугарите се фашисти

Читај повеќе

Филипче: Ремдесивир и Фавира да се земаат само во консултација со лекарите

Читај повеќе

Еден загинат и тројца повредени при излетување на возило од автопатот Куманово -Скопје

Читај повеќе

Оружје и муниција пронајдени при претрес во селата Чифлик и Ржаничино

Читај повеќе

Бајден: Вакцинацијата во САД нема да биде задолжителна

Читај повеќе

Изречени 540 санкции за неносење маска

Читај повеќе

Сончево со слаб ветер, по котлините магла

Читај повеќе

Ноќеска регистриран земјотрес во скопското епицентрално подрачје

Читај повеќе