Џабе санкции: Forbes објави кои се најбогатите Руси

Најбогатите Руси го зголемија своето богатство за 72 милијарди долари во 2023 година и вредат вкупно 577 милијарди долари, објави денеска Forbes, додека Вагит Алекперов, поранешниот претседател на нафтената компанија Лукоил, сега е најбогатиот човек во Русија.

Forbes го процени вкупното богатство на руските милијардери на 606 милијарди долари во 2021 година, пред руската инвазија на Украина. Високите цени на суровините во изминатите две години и економскиот раст на Русија фокусиран на војната, кој го намалува влијанието на западните санкции, помогнаа за закрепнување и враќање на таа сума.

Многу руски милијардери станаа мета на западните санкции додека Западот се обиде да го казни претседателот Владимир Путин и неговите блиски соработници поради војната во Украина. Нивното вкупно богатство падна на 353 милијарди долари во 2022 година.

Богатството на Алекперов порасна од 20,5 милијарди долари на 28,6 милијарди долари во 2023 година, објави Forbes. Првото место во Русија го презеде од сега веќе седморангираниот Андреј Мелниченко, кој се збогати со бизнисот со ѓубрива и чија вредност од 25,2 милијарди долари падна на 21,1 милијарди долари.

Леонид Микелсон, шеф на рускиот производител на природен гас Новатек, беше рангиран на второто место од Forbes. Неговото богатство порасна за 5,8 милијарди долари на вкупно 27,4 милијарди долари. Forbes објави дека во светот сега има повеќе милијардери – 2.781. Топ 20 на листата го држат најголем дел од богатството, а Алекперов сега е 59-ти во светот.

„Тие се побогати од кога било“, објави Forbes.

Путин повеќе пати се пофали дека западните санкции не успеале да ја уништат руската економија и посочи дека руската економија се проширила побрзо минатата година, со раст на БДП од 3,6 отсто, отколку која било од земјите од Г7 кои се во голема мера одговорни за санкциите.

Руската економија нагло закрепна по падот во 2022 година, но растот во голема мера се потпира на државното производство на оружје и муниција за војната во Украина, прикривајќи ги проблемите што го спречуваат рускиот народ да го подобри својот животен стандард.

Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) очекува рускиот БДП да порасне за 2,6 отсто оваа година, но предвидува лоша прогноза за економијата во иднина поради одливот на луѓе и недостапноста на технологијата.

Тагови
реклама

Се бараат доброволци за експеримент: За 60 дена ќе добијат 18.000 евра

Read more

Како би изгледала Европа ако светското море се подигне за 100 метри?

Read more

Наутро или навечер - кога е најдобро да земате витамин Д?

Read more

Скопје блеска во новогодишен амбиент среде април

Read more

Бизнис

Силен раст на акциите на Apple и Nvidia

Read more

Дали Германија ќе се опорави од кризата?

Read more

Неапол е италијанска престолнина на фалсификуваната облека, мафијата заработува милијарди

Read more

Германската економија сè уште е многу зависна од Кина

Read more
 

Вести

Операција Искрено ветување: Иран ѝ се заканува на Америка, Израел наскоро ќе носи одлука – се очекува тешка одмазда

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Анализа: Иран ја нарекуваат држава-тврдина, колку е моќна земјата што го нападна Израел?

Читај повеќе

Г7 попладнево ќе одржи состанок за нападите

Читај повеќе

ВРЕДИ: Бујар Османи кандидат на Фронтот на руските и српските олигарси

Читај повеќе

Сончево и топло, температурите и до 31°C

Читај повеќе

Иран предупреди дека неговиот одговор ќе биде посилен и порешителен доколку Израел возврати по нападот

Читај повеќе

Трамп: Нападот на Иран врз Израел никогаш немаше да се случи ако јас бев претседател на САД

Читај повеќе

Нетанјаху по нападот од Иран: Пресретнавме, одбивме, заедно ќе победиме

Читај повеќе

Израел ќе носи одлука дали и како ќе одговори на нападот од Иран

Читај повеќе