Дафт Панк најавија разделба по 28 години

Француското дуо Дафт Панк објави дека по скоро 30 години ќе ја прекинат меѓусебната соработка.

Творците на некои од најголемите поп хитови разделбата ја најавија со видео наречено „Epilogue“, објавено на нивниот YouTube канал.

Веста за распадот ја потврди и нивната соработничка Кетрин Фејзиер, но не ја откри причината.

Remote video URL

Дафт Панк дуото го сочинуваа Томас Бангалтер и Ги-Мануел де Омем-Кристо. Нивниот прв албум „Homework“ во 1997 година постигна комерцијален успех, а на него беа и хитовите како „Around the World“ и „Da Funk“.

Во 2001 година по албумот „Discovery“ за прв пат се појавија во костими на роботи, кои станаа нивни заштитен знак. Песните „One More Time“ и „Harder, Better, Faster“ им донесоа светска популарност, а тој статус го задржаа и по објавувањето на третиот албум „Human After All“.

Remote video URL

„Get Lucky“, главниот сингл од албумот „Random Access Memory“ од 2013 година е продаден во милиони примероци низ светот и освои 5 Греми награди, меѓу кои и наградата за албум на годината.

Remote video URL

Во јавноста секогаш се појавуваа со сокриени лица и ретко говореа за приватниот живот, ставајќи ја секогаш музиката на прво место.

Тагови
реклама

Откриен е нов сој: Високозаразен, ја намалува ефикасноста на вакцината

Read more

Вучиќ прикажа фотографии со оружје и безживотни тела со траги на мачење

Read more

Пирати, блуд и неморал: Како „Божјата казна го стигна најгрешниот град во светот“?

Read more

Овие се седумте најдобри мобилни телефони во светот

Read more

Музика

Ибра и Михајловиќ запеаја на Санремо

Read more

Црквата реагира на „сатанистичката“ песна за Евровизија на Кипар

Read more

Ибра за дуетот со Михајловиќ на Санремо: Се надевам и тој не знае да пее

Read more

„Мој роден крај“ во изведба на јапонскиот Јонче Христовски

Read more
 

Сцена

  • play_arrow

Запознајте ги новите суперхероини на „Thunder Force“

Читај повеќе
  • play_arrow

Ибра и Михајловиќ запеаја на Санремо

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 20 најдобри песни на принцези од Disney

Читај повеќе
  • play_arrow

Во април ќе се снима специјалната епизода на „Friends“

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 20 филмски парови со најлоша хемија

Читај повеќе

Толку убавина на едно место: Кои актери ќе ги видиме во „The Gray Man“?

Читај повеќе
  • play_arrow

Црквата реагира на „сатанистичката“ песна за Евровизија на Кипар

Читај повеќе
  • play_arrow

Најдобриот психолошки трилер на сите времиња

Читај повеќе
  • play_arrow

Сè што е погрешно со „Harry Potter & The Sorcerer's Stone“

Читај повеќе