Данска сака да ја намали возраста за абортус без согласност од родителите на 15 години

Данска сака да ја намали возраста за абортус без согласност на родителите од сегашните 18 на 15 години, идентично со старосната граница за согласност за сексуален однос, соопшти денеска министерката за родова рамноправност Мари Бјер.

Владата ова го соопшти на 50-годишнината од донесувањето на законот со кој на жените им се даде целосно право на абортус.

Во 1973 година, Данска беше меѓу првите европски земји што го стори тоа. Претходно, на жените им требаше лекарска дозвола. На тинејџерките помлади од 18 години во нордиската земја веќе им е дозволено да абортираат, но со дозвола на нивните родители.

„Абортусот може да се поврзе со многу емоции, чувства на вина и срам. Барањето согласност од родителите за помлади од 18 години може да биде понижувачко и да има сериозни последици“, напиша Бјер на Twitter.

„Сакаме да го промениме за младите да можат да изберат дали да ги вклучат своите родители“, додаде таа.

Тагови
реклама

Направете брз тест со ладна вода и дознајте дали имате здраво срце

Read more

Неделен хороскоп од 29 мај до 4 јуни: Што ви предвидуваат ѕвездите?

Read more

Сирена – секс поза што прави чуда за мажите со мал пенис

Read more

По три месеци - ниту трага, ниту глас од внукот на Љубе Бошкоски

Read more

Свет

ОН ја објави листата на топ 10 најнаселени градови во светот за 2023 година

Read more

Северна Кореја ја извести Јапонија дека планира да лансира сателит

Read more

Белорусија ги затвора патиштата кон Русија, најави формирање на народна милиција

Read more

Позелене водата во каналот во Венеција, свикан итен состанок

Read more
 

Вести

Вјоса Османи: Илегалните српски структури ги нападнаа косовската полиција, КФОР и новинарите

Читај повеќе

Над 50 лица се повредени во судирите во Звечан, вели доктор од Косовска Митровица

Читај повеќе

Камења паднале врз турист од Полска на Матка, пренесен е во болница

Читај повеќе
  • play_arrow

Експлозии одекнуваат на Косово – двајца Срби ранети, ситуацијата повторно тензична

Читај повеќе

Сослушана дадилката на Коста: Тој беше добро дете

Читај повеќе

Бектеши со евтини летови Скопје-Сараево ќе го зголемува бројот на туристи во двете земји

Читај повеќе

Пендаровски одлучи да ги потпише законите за Бехтел и Енка

Читај повеќе

Тешка сообраќајна несреќа кај Штип, загина возач

Читај повеќе

Кинотеката в среда го отвора летното кино со филмска вечер посветена на Желимир Жилник

Читај повеќе